Az idegenforgalmi szezon - rendőrségi ajánlások

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
ORFK Kommunikációs Szolgálat

A strandi lopások a tényleges kár mellett nem kis bosszúságot is okoznak az áldozatoknak. Ezek a bosszantó esetek könnyedén elkerülhetőek lennének egy kis odafigyeléssel.

Az idegenforgalmi szezonnal kapcsolatos rendőrségi ajánlások

 

A tolvajok kedvenc nyári vadászterülete a strandok, uszodák környéke. A hatalmas tömegben senkinek sem tűnik fel, ha valaki felemel egy táskát a földről és a kijárat felé indul vele. Minden szezonban akad hol több, hol kevesebb strandi lopás. A strandok „szarkái” nem nézik, hogy mit visznek, lehet az strandpapucs, úszószemüveg vagy napolaj, de esetenként komolyabb dolgok is, mint például mobiltelefon, videokamera vagy éppen pénz-, irattárca.

1. Hogyan előzhetjük meg a bajt a pihenésünk során?

A legjobb védekezés a megelőzés. Ha strandra megyünk, használjuk az értékmegőrzőt, a csomagokra, táskákra felváltva vigyázzunk. A parkoló autókban, pedig ne hagyjunk látható helyen táskát, értéket, azokat inkább a csomagtartóban helyezzük el. A strandoláshoz nem feltétlenül szükséges, feltűnő és értékes használati tárgyakat hagyjuk otthon.

 

 

A strandokon az óvatosságra a hangosbemondó is rendszeresen figyelmeztet, ahol a saját felelősséget hangsúlyozzák, valamint azt, hogy egymásra figyeléssel is megelőzhetőek a lopások. Elég, ha valaki odafigyel szomszédja holmijára, amíg Ő távol van.

 

Ha nem viszünk magunkkal nagyobb mennyiségű ékszert és készpénzt, ha nem hagyjuk felügyelet nélkül a csomagunkat benne értéktárgyainkkal, akkor tulajdonképpen nem történhet meg, hogy meglopnak bennünket.

 

A rendőrségnek nincs könnyű helyzete, az esetek felderítését megnehezíti, hogy a sértettek sokszor csak a strandolás végeztével észlelik a cselekményt, az elkövetőről legritkább esetben van információjuk. Egy-egy napon bár rengetegen megfordulnak egy strandon, nehéz szemtanúkat találni.

 

2. Biztonságban külföldön

Külföldi utazás előtt tanulmányozza át a Külügyminisztérium honlapján (http://konzuliszolgalat.kormany.hu/) megjelentetett,  az egyes országokról külön-külön elkészített beutazási feltételeket, valamint konzuli tárgyú tájékoztató kiadványokat. Emellett tanácsos a honlapon szereplő listákból kigyűjteni a felkeresni kívánt országokban működő nagykövetségek, főkonzulátusok, tiszteletbeli konzuli képviseletek címeit, telefonszámait.

Utazás előtt kössön általános, mindenre kiterjedő utas- és balesetbiztosítást.

Soha ne váltson pénzt illegális pénzváltóknál, könnyen előfordulhat, hogy hamis pénzt kínálnak, illetve egyéb módon károsítják meg a turistákat.

A szállodában amennyiben arra lehetőség van, vegyen igénybe értékmegőrzőt, széfet.

A szállodai szobában annak elhagyásakor ne hagyjon látható helyen értéktárgyat, távozáskor a szoba ajtaját, ablakát mindig zárja be, így védve értékeit a besurranó tolvajoktól.

Gépkocsival történő utazáshoz rendelkeznie kell zöldkártyával és nemzetközi kötelező biztosítással, szükség esetén szerezzen be nemzetközi vezetői engedélyt.

A magyar állampolgároknak személyazonosításra alkalmas irataikat a schengeni tagállamokban is maguknál kell tartanai az esetleges igazoltatások miatt. Személyazonosításra alkalmas okmány az útlevél, a személyi igazolvány és a jogosítvány.

Külföldön elvesztett, vagy ellopott okmányait, a helyi rendőrségen jelezze, és az erről kiállított jegyzőkönyv másolatával forduljon a magyar külképviselethez, ahol a kiállított Ideiglenes úti okmánnyal haza lehet térni Magyarországra. Ilyen okmány nélkül ne induljanak el!

<< Vissza az előző oldalra