Az internet csapdái

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A biztonságos internethasználathoz kaptak hasznos tanácsokat az érdeklődők Miskolcon.

A Borsod-Abaúj Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya a Drogambulancia Alapítvánnyal, mint együttműködő partnerrel – az „Együtt, közösen” című, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által kiírt BM-17-0041 azonosító számú projekt keretében – 2018. február 6-án 10 órától szakmai és szakmaközi konferenciát szervezett „Az internet csapdái” címmel.

A rendezvényt az Avasi Közösségi Tér (Miskolc, Szentgyörgy út 42-44.) nagytermében Juhászné Ceglédi Tünde a Drogambulancia Alapítvány elnöke nyitotta meg.

Előadást tartott:

  • „Kiberbűnözés helyzete Magyarországon” címmel Herédi István r. hadnagy, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Kiberbűnözés Elleni Főosztály nyomozója
  • A termékbemutatók és internetes vásárlások veszélyei fogyasztóvédelmi szemszögből” címmel  Horváthné Szendrei Szilvia a Miskolci Járási Hivatal Közlekedési és Fogyasztóvédelmi Főosztály főosztályvezető-helyettese
  • Elveszve egy digitális világban” címmel Csemáné Dr. Váradi Erika egyetemi docens, a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar dékán-helyettese
  • „Biztonságos internet használat” címmel pedig Pappné Bodolai Rita a Safer Internet Projekt oktatója.

A konferencián a lakossággal szoros kapcsolatban álló civil és önkormányzati szervezetek, intézmények képviselői, Kábítószerügyi Egyeztető Fórum tagjai, aktivisták, bűnmegelőzési szakemberek vettek részt.

Az online világban, az interneten számos veszéllyel találkozhatunk, bűncselekmények, szabálysértések áldozataivá válhatunk, de mi is árthatunk másoknak.

Rendkívül fontos a tudatos internet-használat, mind a fiatal, mind pedig a felnőtt korosztály tekintetében. A legsérülékenyebbek a gyermekek és a fiatalok, ezért a felnőtt társadalom irányukba felelősséggel tartozik.

Fontos, hogy betartsuk és betartassuk a biztonságos netezés szabályait. Ebből néhány:

  • számos olyan program van, amely védelmet biztosít, és biztonságos böngészést tesz lehetővé: erről az internetszolgáltatónk, valamint az általunk használt programok nyújtanak információt;
  • a szülők meghatározhatják, hogy a gyermekek milyen oldalakat látogathatnak meg, vagy mennyi időt tölthetnek a neten;
  • a közösségi oldalakon létrehozott profilokon a lehető legkevesebb információt adjuk meg magunkról; semmilyen formában ne osszuk meg például lakcímünket, telefonszámunkat, vagyoni vagy éppen egészségügyi helyzetünk adatait;
  • ne töltsenek fel magukról vagy ismerőseikről, barátaikról olyan képeket, amelyekkel méltatlan helyzetbe hozzák saját magukat, vagy ismerőseiket; a személyiségi jogok a neten is érvényben vannak.

Beszélgessünk a gyermekekkel a világhálón látottakról, hallottakról (ahogy a mesékről is). Célszerű megkérni a gyermekünket arra, hogy időnként mutassa meg a profiloldalát. A szülők vegyenek részt a gyermek virtuális éltében is. Mindezt akkor lehet megvalósítani, ha a szülő és a gyermek között kialakul egy kölcsönös bizalom. Ehhez az szükséges, hogy nap, mint nap szakítsanak időt gyermekükre, bizalmas beszélgetésre, közös időtöltésre függetlenül attól, hogy a gyermek apróbb, vagy már lázadó tizenéves.  

A rendőrség iskolai programjainak része a biztonságos internetezésre, az online veszélyekre való felhívás, a gondok és problémák interaktív megbeszélése.

<< Vissza az előző oldalra