Az internet veszélyeiről játékos formában
Interaktív játék során ismerkedhettek meg egy szombathelyi kollégium diákjai az online világ veszélyeivel.
A Vas Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztályának munkatársai a szombathelyi Boldog Brenner János Kollégium diákjainak mutatták be a „Mentsétek meg Gordont!” című bűnmegelőzési játékot.
Gordon, a maci, a társai által elszenvedett zaklatássorozat nyomán előbb zárkózottá vált, nem találta társaival a megfelelő kapcsolatot és gyakran keveredett nézeteltérésbe diáktársaival. Egy idő után már az online világból is fenyegetéseket kapott, teljesen magára maradt. Ahhoz, hogy Gordon újra boldog legyen, ki kell szabadítani a „börtönéből”, ahová a társai juttatták.
A fiataloknak a szabadulós játékok mintájára összeállított feladatokat kell megoldani. A gyerekek csoportokban dolgoznak, látszólag versenyeznek egymással, de valójában csak együtt, közös erővel érhetnek célba. A kilencven perces játékban egyik feladat követi a másikat. Ha az egyiket sikeresen megoldották, hozzájutnak a következő feladványhoz és a megfejtéshez szükséges eszközökhöz. Mindenki játszik, senki sem maradhat ki, mivel a feladatok sikeres végrehajtásához a csoport összes tagjára szükség van. A feladványok változatosak, logikai és ügyességi feladatok, rejtvények követik egymást. Vannak, amelyekhez még az eszközöket is a diákoknak kell megkeresniük. Nincs két ugyanolyan feladat, ezért a gyerekeknek minden rátermettségüket, kreativitásukat be kell vetniük a sikerhez. A résztvevők a feszült izgalomban zajló játék végén tudják megszerezni a kulcsot, amely a – Gordon kezén lévő – bilincset kinyitja.
A játék során a résztvevők számos preventív tanácsot is kapnak a bűnmegelőzési szakemberektől.
Ahogy az értékeink védelmére is különböző megoldásokat alkalmazunk, úgy a digitálisan tárolt adatainkkal kapcsolatban is fokozott körültekintéssel kell eljárni. Nagyon fontos a közösségi oldalak tudatos, biztonságos használata.
Kérjük, hogy a biztonságos internetezéshez fogadják meg alábbi tanácsainkat!
- Profilja ne legyen nyilvános, személyes adatait, a megosztott tartalmakat idegenek ne láthassák!
- Ismerősei körét ne tegye idegenek számára hozzáférhetővé!
- Csoportosítsa ismerőseit, így tovább korlátozhatja, hogy ki és mit láthat!
- Idővonalán korlátozza, hogy ki tehet rajta közzé tartalmat!
- Ha egyéb oldalra, illetve alkalmazásba közösségi profiljával jelentkezett be, ellenőrizze az adatvédelmi beállításokban, hogy az milyen adataihoz – GPS pozíció, mikrofon, kamera, címjegyzék – fér hozzá!
- Senkinek ne adja meg felhasználói nevét és jelszavát!
- Ha más által is használt számítógépen internetezett, nem elegendő a böngésző bezárása, minden esetben jelentkezzen ki a közösségi oldalról, levelezésből!