Békés ünnepi felkészülést!
Fogadják meg a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság tanácsait, hogy az ünnepi készülődés mindenki számára biztonságban és balesetmentesen teljen.
Adventi időszakban a bevásárlóközpontok, üzletek környékén, a karácsonyi vásárokban a szokásosnál is jobban kell vigyázni a táskákban, kabátzsebekben lévő értékekre, személyes tárgyakra, pénztárcákra. A közlekedésben kiemelt figyelemmel kell részt venni, a közlekedési szabályokat a gyalogosoknak, kerékpárosoknak, és az autósoknak egyaránt kötelező betartani. A gyermekekre különösen figyelni kell, hogy ne szaladjanak ki az úttestre, a kerékpárosok sűrű gyalogosforgalomban legyenek még inkább körültekintők, inkább tolják kerékpárjaikat, ne hajtsanak be a vásárlók, nézelődők közé.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság a megszokott módon, állandó közterületi rendőri jelenléttel igyekszik biztosítani, hogy az ünnepi készülődés mindenki számára biztonságos és balesetmentes legyen, de ehhez az állampolgárok önvédelmi képességeire is szükség van. A bevásárlások idején mindenki rohan, türelmetlenebb és esetleg figyelmetlenebb is, ezért érdemes a rendőrség tanácsait megfogadni.
Zseblopások megelőzése:
A zsebtolvajok zsúfolt bevásárlóközpontokban, piactereken, tömegközlekedési eszközökön - a figyelmet tülekedéssel elterelve - próbálhatják elemelni a pénztárcákat és egyéb értékeket.
- Fokozottan figyeljenek értékeikre, főleg, ha forgalmas helyen tartózkodnak, utaznak.
- Ajánlott a válltáskájukat maguk előtt tartani;
- Ne tárolják okmányaikat, értékeiket ruházatuk, vagy táskájuk külső zsebeiben;
- Ne tegyék ugyanarra a helyre pénztárcájukat, hitelkártyájukat, okmányaikat, mobiltelefonjukat;
- Ne tartsák bankkártyájuk PIN kódját a kártya közelében;
- Bevásárlóközpontban történő vásárláskor ne hagyják táskájukat a bevásárlókocsiban;
- ATM automatánál történő készpénzfelvételkor járjanak el körültekintően. Addig ne induljanak el, amíg a felvett összeget el nem tették a pénztárcájukba, táskájukba;
- Amennyiben lopás áldozatává váltak, és irataikat, lakásuk kulcsait is elvitték, akkor sürgősen cseréltessenek zárat. Ha bankkártyájukat vitték el, azonnal tiltassák le!
Gépjárműfeltörés elkerülése:
Sokan hagynak óvatlanul értéket látható helyen az autójukban. A parkolókban őrizetlenül hagyott járműveket akár másodpercek alatt feltörhetik, és a tettesek amellett, hogy megszerezik a benne hagyott értékeket, a rongálással is jelentős anyagi kárt okoznak. A bosszúság és a kár elkerülése érdekében a megvásárolt termékeket helyezzék a csomagtartóba. Ha ez nem lehetséges, és csak az utastérben tudják elhelyezni, akkor haladéktalanul szállítsák haza, ne álljon az autó még órákig a parkolóban.
- Ne hagyjanak értéktárgyakat az autójukban;
- Lehetőség szerint a vásárlás idejére őrzött parkolóban hagyják autójukat;
- Minden esetben zárják be az ajtókat, és húzzák fel az ablakokat, ha elhagyják a gépjárművet;
- Az utastérben még üres táskát, ruhaneműt, élelmiszert se hagyjanak!
Trükkös lopások kivédése:
Karácsony közeledtével gyakrabban találkozhatnak adománygyűjtőkkel az utcákon és lakókörnyezetünkben egyaránt. Sok esetben csalók adják ki magukat valamilyen nemes célra hivatkozva adománygyűjtőknek, így próbálnak saját maguk számára pénzt szerezni. Előfordulhat, hogy a lakásba is bekérezkednek valamilyen indokkal, és ott lakó figyelmét elterelve megszerezik pénzét, értékeit. Fontos tudni, hogy a valódi adománygyűjtő szervezetek nem kérnek készpénzt, csekket adnak, és annak befizetésével lehet őket támogatni.
- Adománygyűjtésre hivatkozva ne adjanak készpénzt;
- Ne engedjenek be idegent a lakásukba, bármilyen indokra hivatkozik is;
- Ajtónyitás előtt győződjenek meg róla, hogy ki az, aki be akar jutni Önökhöz;
- Ha otthonukban nagyobb pénzösszeget tartanak, azt tegyék biztonságos, mások által nem ismert helyre, széfbe!
Amennyiben minden óvatosság ellenére bűncselekmény áldozatává válik, azonnal hívja a 112-es segélyhívót!
Biztonságos online vásárlás:
A fogyasztók és a vállalkozások egyre többet vásárolnak és adnak el az interneten. Az online ajánlatok sokszor valóban kedvezőek, de óvakodjon a csalóktól! Bizony, van olyan, hogy valami túl szép, hogy igaz legyen!
- Kevésbé ismert webáruház esetében ellenőrizze az üzemeltető adatait, a kapcsolattartási adatokat és a vásárlási feltételeket;
- Nézzen utána a webáruház értékelésének az interneten;
- Online piactéren ellenőrizze az eladót (visszajelzések, közzétett adatok alapján);
- Bankkártya adatait csak a bank online fizetésre létrehozott oldalán adja meg (kereskedő oldalán, vagy e-mailben soha);
- Ellenőrizze, hogy a fizetésre használt oldal valóban banki oldal-e, rendelkezik-e tanúsítvánnyal;
- Ha lehet, válassza a személyes átvételi módot;
Közlekedésbiztonsági tanácsok:
- Gyalogosként a kijelölt gyalogos-átkelőhelyeken keljen át az úttesten, és csak akkor lépjen ki, ha meggyőződött róla, hogy biztonságos, mindkét irányból megkapta az elsőbbséget;
- Korlátozott látási viszonyok mellett növelheti a gyalogosok biztonságát a világos öltözet, esetleg fényvisszaverők használata a ruházaton, cipőn, hátizsákon;
- Kerékpárjuk legyen felszerelve az előírásoknak megfelelően fényvisszaverő, és világítóberendezésekkel és viseljenek láthatósági mellényt;
- Gépkocsivezetőként óvatosan közelítsék meg a kijelöl gyalogos-átkelőhelyeket, buszmegállókat;
- Járművezetés előtt ne fogyasszanak alkoholt, a közlekedési szabályokat mindig tartsák be, és a közlekedés többi résztvevőjével szemben legyenek előzékenyek, türelmesek!
…hogy mindenki hazaérjen!