Biztonság a hétköznapokban - biztonság az online térben
A kecskeméti könyvtárban a valós és a virtuális valóság veszélyeinek elkerüléséről tartottak előadást a rendőrök a bűncselekmények áldozatainak világnapja alkalmából.
A bűncselekmények áldozatainak világnapján, február 22-én a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár és a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya közösen szervezett bűnmegelőzési programot. A könyvtár által meghirdetett eseményen az időskorúak számára bűnmegelőzési szakemberek mutatták be azokat a veszélyforrásokat, amelyek a mindennapjaik során, valamint az internet világában leselkednek a gyanútlan áldozatokra.
Tanácsokat kaptak a hallgatók azzal kapcsolatban, hogy „nem mindenki az, aminek látszik” – azaz fontos téma volt, hogy biztonsággal kiket engedhetnek be a lakásukba. Prevenciós ötletek hangzottak el az online csalások megelőzésére, az internetezőket fenyegető veszélyforrások kiküszöbölésére. Az érdeklődők információkat kaptak arról is, ha bűncselekmény áldozatává váltak, haladéktalanul értesítsék a rendőrséget. Az előadók ismertették a 112-es általános segélyhívó használatát, illetve az áldozatsegítés lehetőségeit és formáit.
Az interaktív program során a hallgatóság több olyan gyakorlati ajánlást kapott, melyek hasznosításával elkerülhető az áldozattá válás:
- Óvatosan kezelje azokat, akik a világhálón veszik fel a kapcsolatot! Nem tudhatjuk biztosan, ki van valójában a profil mögött!
- Hívjuk fel az idősebb hozzátartozók figyelmét az online tér veszélyeire, a telefonon, e-mailben vagy sms-ben érkező adathalász hívások előfordulására, az online csalók módszereire! Segítsünk biztonságossá tenni az okoseszközök használatát.
- Felhasználói nevet és jelszót csak tanúsítvánnyal rendelkező – https előtaggal ellátott – oldalon adjon meg!
- Webáruházban történő vásárlás esetén mindig legyen körültekintő: Ha lehet, utánvéttel fizessen. Ha erre nincs mód, nézze meg, milyen értékelést kapott a webshop vagy az eladó a különböző internetes portálokon.