Bűnmegelőzési előadások Sopronban
A prevenciós szakemberek pedagógusok és diákok figyelmét hívták fel az internetbiztonság, az internetes zaklatás és a droghasználat veszélyeire 2019. december 7-én.
Az internetbiztonság kérdéseiről tartott előadást Babelláné Lukács Katalin rendőr őrnagy, a Soproni Rendőrkapitányság bűnmegelőzési szakembere a Deák Téri Általános Iskolában, 2019. december 7-én pedagógusok számára.
Ismertette a közösségi oldalak használatának veszélyeit, a chatelés biztonsági szabályait, a személyes adatok védelmének fontosságát, valamint az internetes zaklatás lehetséges büntetőjogi következményeit. Hangsúlyozta, hogy a világháló meggondolatlan használata komoly veszélyeket rejt magában, ezért fontos, hogy az oktatók átadják tanulóik számára azokat a fontos ismereteket és módszereket, amivel a diákok meg tudják védeni magukat attól, hogy a világhálón bűncselekmény áldozataivá váljanak.
Néhány fontos szempont, amire a prevenciós szakember felhívta a figyelmet:
- Neveljék tudatosságra a diákokat, tanítsák meg nekik azt, hogy minden internetes tevékenységük előtt gondolják át, hogy mi lehet a lehető „legrosszabb forgatókönyv”!
- Lássák el a gyermekeket hasznos tanácsokkal a jelszóra, az e-mail címre, az adatvédelmi beállításokra, az inkognitóban történő keresésre, az ismerősök bejelölésére, a like-ok gyűjtésére vonatkozóan!
- Hívják fel a tanulók figyelmét arra, hogy ha az internetezés során bármilyen bántó, sértő, megalázó, zaklató üzenetet kap, arra soha ne reagáljon azonnal, forduljon egy felnőtthöz, aki segít neki megoldani a problémát!
A Soproni SZC Vas- és Villamosipari Szakképző Iskolája és Gimnáziuma egészségvédelmi projektnapján is előadást tartottak a Soproni Rendőrkapitányság bűnmegelőzési szakemberei 2019. december 7-én a kábítószerek veszélyeiről, valamint az internetes zaklatásról.
A diákok megismerkedtek a cyberbullying fogalmával, megtudták, hogy az online bántalmazás ugyanúgy zajlik, mint az iskolában történő zaklatás, csak ebben az elkövetők a technológia újdonságait használják fel rossz célra. Az előadók rávilágítottak arra is, hogy az internetes zaklatás sokszor nagyobb közösség előtt zajlik, és durvább, mivel a világháló a személytelenség érzetét kelti, így felbátoríthatja a bántalmazókat.
A diákok és oktatóik az előadások során, hasznos ismereteket szerezhettek a droghasználat veszélyeiről, a szenvedélybetegségek és függőségek kialakulásáról, azok megelőzési módszereiről, valamint a drogfogyasztás törvényi következményeiről.
A rendezvényen - a téma kapcsán - az alábbiakat hangsúlyozták a rendőrség munkatársai:
- Amennyiben valaki cyberbullying áldozata, feltétlenül mondja el a vele történteket szüleinek, osztályfőnökének.
- Fontos, hogy ne reagálja le a neki szánt zaklató e-mailt.
- Tiltsa le, blokkolja az elkövetőt!
- Őrizzen meg minden bizonyítékot, jegyezze fel a dátumot, és az időpontot!
- Mentse el a képernyőről a képeket, üzeneteket! Amennyiben van, mentse le a hangüzeneteket!
- Ha közösségi oldalon történik a zaklatás, jelentse az oldal szerkesztőinek a felhasználót!
- Tegyen feljelentést a rendőrségen!
A figyelmeztetéseken túl az alábbi oldalakat ajánlotta a fiatalok figyelmébe: