Bűnmegelőzési hírlevél - Heves Megyei Rendőr-főkapitányság
Nyári bűnmegelőzési tanácsok gyermekeink védelmében.
A tanév végével a rendőrség és a polgárőrség fokozottan ügyel a közlekedés biztonságára az oktatási intézmények környékén. Az életben azonban nem csak a közlekedés jelenthet veszélyforrást, hanem számos egyéb olyan helyzet adódhat, amelyben a kisgyermekek, vagy a kamaszok fokozottan veszélyeztettetek, hogy bűncselekmény áldozatává váljanak.
Fontosnak tartjuk, hogy a fiatalok minél korábban rendelkezzenek azokkal az ismeretekkel, amelyek nélkülözhetetlenek a mindennapokban, de nem szerepelnek iskolai tananyagban.
Meg kell tanítanunk felismerni az adott korosztályt fenyegető veszélyhelyzeteket és azokat a magatartásformákat, amelyekkel csökkenthető az áldozattá válás kockázata.
A gyermekek életkorától függetlenül a felnőttek felelőssége, hogy személyes példamutatással is demonstrálják a normakövetést, hogy a szabályok óvnak és védelmeznek bennünket, figyelmeztetnek a veszélyekre, betartásuk saját és társaink biztonságát szolgálják.
A gyermekek védelmét legmegfelelőbben a szülői felügyelet szolgálhatja. Ennek alapja a szülő és gyermek közötti nyílt, őszinte, szeretetteljes kapcsolat. Jó, ha tudják, hogy a bajban elsősorban a saját szüleikre számíthatnak, és rajtuk kívül ki az, akitől még segítséget kérhetnek.
Néhány javaslat, amellyel segítséget szeretnénk nyújtani, melyek azok a veszélyhelyzetek, amelyek leggyakrabban fenyegetik gyermekeinket, és melyek azok a legfontosabb szabályok, amelyeket meg kell tanítanunk és betartatni a biztonságuk érdekében:
- Home alone – az otthon tartózkodás szabályai: beszéljék meg gyermekeikkel az otthon tartózkodás legalapvetőbb magatartás szabályait, kit engedhetnek be a lakásba, és kit nem, mi a teendő, ha idegenek érkeznek és be akarnak jutni a lakásba valamilyen ürüggyel, vagy idegenek telefonálnak, szükség esetén hogyan és kit tudnak értesíteni!
- Közlekedés egyedül: tanítsák meg gyermekeiknek a legbiztonságosabb útvonalakat, amelyeken egyedül közlekedhetnek, kerüljék az elhagyatott, helyeket!
- Idegenekkel kapcsolatos szabályok: meg kell tanítani a gyermekeknek, hogy az idegenekkel legyenek mindig óvatosak, ne szálljanak be ismeretlen autóba, ne fogadjanak el idegenektől ajándékot, tartsanak tőlük kellő távolságot!
- Internet használat: tanítsák meg gyermekeiket a tudatos és biztonságos internet használatra, hogy a virtuális világban ugyanazok a szabályok érvényesek, mint a valóságban!
- Barátok, kortársak: ismerjék meg gyermekeik baráti körét, elérhetőségét, a többi szülővel alakítsanak ki legalább annyi kapcsolatot, hogy a gyermekeik programját egyeztetni tudják és esetlegesen ellenőrizni annak valóság tartalmát (pl. egymásnál alvás)!
- Értékvédelem: tudatosítsák, hogy feltűnő viselkedéssel, értékes tárgyakkal ne hívják fel magukra a figyelmet; csak annyi pénz legyen náluk, amennyi feltétlenül szükséges, értékeiket ne hagyják őrizetlenül!
- Szórakozás: fel kell hívni a fiatalok figyelmét, hogy a szórakozóhelyen ne hagyják őrizetlenül a poharukat, nehogy valaki bármit is bele tudjon csempészni!
- Ismerkedés szórakozóhelyen: legyenek óvatosak az ismerkedéssel, ne szálljanak be az új ismerős autójába, hiszen nem tudhatják fogyasztott-e a vezetést károsan befolyásoló szert, rendelkezik-e egyáltalán vezetői engedéllyel és, ha igen, milyen a vezetői gyakorlata; az újdonsült ismerőssel egyáltalán ne kerüljenek kiszolgáltatott helyzetbe!
- Veszélyes helyek: kerüljék az elhagyatott helyeket, különösen sötétedés után, a hazajutáshoz használjanak tömegközlekedést vagy taxit, vagy szervezzék meg, hogy megbízható barátokkal, felnőttel közlekedjenek!
- Mindenki a tőle elvárható segítséget köteles nyújtani!
Ha azt tapasztalják, hogy a környezetükben valaki bajba került, pl. közterületen molesztálnak, vagy bántalmaznak valakit, zaklatják, félelmet keltően viselkednek (pl. agresszívan kéregetnek, nem hagyják békén a kiszemelt áldozatot) kérjenek segítséget akár a közelben tartózkodó többi felnőttől! Hívják a rendőrség ingyenesen hívható 112-es segélyhívó számát!