Digitális higiénia
Ezzel a névvel indít hat héten át tartó kampányt az Interpol az online bűnözés visszaszorítása érdekében.
A kampány 2020. október 5-e és november 15-e között tart, és minden héten egy-egy újabb kapcsolódó témát dolgoz fel. Az Interpol kezdeményezéséhez a magyar rendőrség is csatlakozott. A cél az, hogy tudatosítsa ennek a bűnözési módszernek a megelőzési technikáit. A hathetes akció témakörei az adathalászat, zsarolóvírusok, szexuális bűncselekmények, üzleti e-mailekkel való visszaélések, kriptovaluták jogszerűtlen megszerzése és a gyermekek ellen elkövetett online bűncselekmények.
Az első hét tanácsai:
1. Kiberbiztonsági ellenőrzőlista
- Ne nyisson meg gyanús fájlt és csatolmányt, azonnal törölje azokat!
- Rendszeresen készítsen biztonsági másolatot fájljairól online és offline tárhelyre is!
- Erősítse meg az otthoni hálózatot!
- Folyamatosan frissítse a szoftverét!
- Használjon erős jelszavakat!
- Közösségimédia-fiókjaihoz használjon kétfaktoros hitelesítést!
- Ellenőrizze az adatvédelmi és a biztonsági beállításokat!
2. Telefonos csalás módszere
A trükkös csalások egyik példája a telefonon elkövetett csalás. Ilyenkor általában a hívó fél egy adott cég képviselőjeként vagy kormánytisztviselőként mutatkozik be, és fizetésre szólítja fel a hívott felet. Az adathalászat során a sértett látszólag egy adott banktól, e-kereskedelmi cégtől, kormányhivataltól kap e-mailt. Az ebben található csatolmány vagy link olyan rosszindulatú vírust tartalmaz, amely személyes adatok megadását és kifizetését kéri.
3. Gondolkodjon, mielőtt kattint!
Az adathalászathoz alkalmazott e-mailek és csalárd weboldalak első pillantásra legálisnak tűnnek. A kiberbűnözők vagyonokat próbálnak szerezni Öntől. Az adathalászat bárhol jelen lehet. Soha ne kattintson ismeretlen linkre!
Maradjon éber!
Maradjon szkeptikus!
Maradjon biztonságban!