eComm a biztonságosabb e-kereskedelemért
Magyarország is részt vett az Europol októberi akciójában.
A korábbi évekhez hasonlóan idén is megrendezésre került az Europol irányítása alatt az ún. eComm akció, melynek fő célja az online kereskedelmet érintő bűncselekmények visszaszorítása volt. Az akcióban összesen 19 ország bűnüldöző hatóságai vettek részt, köztük a Magyar Rendőrség is. A hazai rendőri egységeket ebben a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda koordinálta.
Az akció során október hónap teljes egészében a résztvevő tagállamok részletes információkat osztottak meg egymással az e-kereskedelemhez köthető minden olyan bűncselekményről, amellyel kapcsolatban a célba vett sértettek, a vélhető elkövetői kör, a felhasznált infrastruktúra (tárhelyszolgáltatók, domainszolgáltatók, pénzintézetek, kriptovaluta váltók stb.) vagy bármely más körülmény folytán felmerült a határon átnyúló jelleg. A megosztott adatok hatékony elemzéséhez és a különböző országok hatóságai által folytatott nyomozások közötti összefüggések felderítéséhez az Europol is fokozott elemzői támogatást nyújtott.
Az akció az e-kereskedelemmel kapcsolatba hozható bűncselekményekre terjedt ki: a különböző internetes áruházak nevének és vizuális jegyeinek felhasználásával elkövetett csalásokra és adathalász kísérletekre, álwebáruházakra, tömeges hamis hirdetésekre, lopott bankkártya-adatokkal elkövetett vásárlásokra és bármely más, az internetes kereskedelemmel szorosan összefüggő elkövetési módra.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a bűnözők módszerei a korábbi évekhez hasonlóan továbbra is folyamatos fejlődést mutatnak, azonban az elkövetés alapját legtöbbször még mindig az adathalász támadások valamilyen formája jelenti. Tekintettel azonban arra, hogy az online fizetésekhez kötődő technológiák egyre biztonságosabbak, a bűnözők már nem csupán a bankkártya-adatokat veszik célba, hanem egyre inkább a teljes felhasználói profilok felett próbálják meg átvenni az irányítást (melyek éppúgy lehetnek a nagyobb webáruházakban regisztrált felhasználói profiljaink, mint a netbank fiókunk).
Annak érdekében, hogy az internetes kereskedelem során minél több bűncselekmény megelőzhető legyen, infógrafikákon gyűjtöttük össze mind a vásárlók, mind pedig a webáruházakat üzemeltető vállalkozások részére a legfontosabb tanácsokat az áldozattá válás megelőzéséhez.