Együtt a gyermekekért

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Ezzel a címmel tartott konferenciát Tatabányán november 13-án a Komárom-Esztergom Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitánysággal együttműködve.

Hagyományteremtő szándékkal szervezték meg a fórumot a gyermekvédelmi jelzőrendszer tagjai részére. Az összejövetelnek a kormányhivatal adott otthont, amelyen az érintett hatóságok, a szociális és segítő szakma képviselői, illetve a közoktatásban, köznevelésben dolgozók vettek részt. A helyszínen közel százan, az online térben további harmincan kísérhették figyelemmel a Tatabányai Járási Egyesített Szociális Intézmények Család- és Gyermekjóléti Központ, a területi védőnői szolgálat, a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal Hatósági Főosztály Szociális és Gyámügyi Osztály, a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság, illetve az Országos Kriminológiai Intézet egy-egy előadóját.

Boross Zoltán László r. ezredes, vármegyei rendőrfőkapitány hangsúlyozta, hogy a gyermekvédelem kiemelt feladata a rendőrségnek. Fontos, hogy a jogszabályban nevesített együttműködő szervezetek ne egymástól elszigetelten, hanem összehangoltan dolgozzanak. A napi kapcsolat, egymás hatáskörének, kötelezettségeinek ismerete visszatérő témája egy-egy tanácskozásnak. Az egyik legfontosabb tényező, hogy a fogalomrendszert minden szereplő egységesen értelmezze. Amikor a rendőrségnek be kell avatkoznia, az már egy másik szint. Közös cél, hogy ne legyen Magyarországon olyan gyermek, akit veszélyeztetnek. A jogszabályi szigorítás is azt célozza, hogy minél előbb mozduljon a rendszer, amikor észlel egy-egy esetet. Ezzel a rendőrség munkáját is segítik, mert amikor utólag kell feltárni a körülményeket, nagyon nehéz az előzményeket rögzíteni, ugyanakkor a felelősségre vonás nem maradhat el.

A Komárom-Esztergom Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat főigazgatója, dr. Madariné Molnár Tünde kiemelte, hogy erről a témáról nem lehet eleget beszélni a szakemberek között sem. Ezúttal a gyermekvédelmi törvény szigorítása teremtett apropót, ami korábban megengedőbb volt, most azonban büntetőjogi felelősséget ró akár az intézményi munkatársakra is.

Valamennyi résztvevő egyetértett abban, hogy mind a családok, mind a gyerekek számára fontos a figyelem, a jelzőrendszerben dolgozó szakembereknek pedig érezniük kell, hogy van értelme a munkájuknak, van következménye annak, ha elindítják a folyamatot. Minden esetben az a közös cél, hogy minél rövidebb időn belül kerüljön biztonságba az érintett gyermek.

<< Vissza az előző oldalra