Együtt az időskorúakért
A Zala Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési szakemberei az Idősek világnapja alkalmából fogalmaztak meg prevenciós ajánlásokat.
Minden évben ez a nap az idős emberekről szól. Sajnos az időskorúak az áldozattá válás szempontjából az egyik legveszélyeztetettebb korcsoport, az átlagnál sérülékenyebbek, kiszolgáltatottabbak. Egészségi és fizikai állapotuk, jellemzően magányos életvitelük, valamint segítőkészségük, és hiszékenységük miatt kevésbé képesek a bűncselekmények elleni védekezésre. Gyakran válnak csalók, tolvajok, és betörők áldozataivá, sérelmükre jellemzően személy és vagyon elleni bűncselekményeket követnek el.
A bűnmegelőzési szakterület a megelőzés minden lehetséges eszközével igyekszik fellépni a nyugdíjasokat és a szépkorúakat érintő bűncselekmények megelőzése, és visszaszorítása érdekében. A Zala Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztály munkatársai számos nyugdíjas klub, valamint idősek ellátásával, gondozásával foglalkozó intézmény felkérésére tartanak előadásokat a vagyon- és személyvédelem, illetve az áldozattá válás megelőzésének témakörében. A szakemberek személyes tanácsadással, szituációk, és bűnmegelőzési kiadványok átadásával hívják fel az idősek figyelmét, az őket leginkább érintő bűncselekmények megelőzési lehetőségeire. Legfontosabb cél, hogy az idősek maguk is felismerjék a korcsoportra leselkedő veszélyeket, az áldozattá válás valós kockázatát, és megismerkedjenek az elkerülés, valamint a megelőzés eszközeivel, módszereivel.
Kérjük fogadják meg a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság tanácsait:
- Ne engedjenek be a lakásba idegen, ismeretlen személyt!
- Amennyiben ismeretlen személyek valamely szolgáltató, vagy hivatal munkatársaként bemutatkozva szeretnének bejutni Önökhöz, úgy minden esetben kérjék el tőlük a fényképes igazolványukat! Előfordulhat, hogy a csalók ezzel a módszerrel akarnak bejutni az ingatlanba! Hívják fel az adott szolgáltatót mielőtt beengednének bárkit!
- Soha ne felejtsék el: hivatalos személy soha nem kér pénzt! Se rendőr, se mentő, se tűzoltó.
- Soha ne adjanak, utaljanak pénzt olyan idegennek, aki bajba jutott rokonának „megbízásából” kéri azt Önöktől! Szakítsák meg azonnal a hívást, ha idegen akar pénzt kérni! Hívják fel a hozzátartozójukat, akire hivatkoztak!
- Soha ne vallják be senkinek, hogy egyedül élnek, és ne áruljanak el magukról semmit idegeneknek!
- Értékeiket tartsák biztonságos helyen, ne hagyják szem előtt!
- Ne vegyék elő megtakarított pénzüket idegenek jelenlétében, mert kifigyelhetik, hogy hol tartják, és valamilyen trükkel eltulajdoníthatják Önöktől!
- Személyes adataikat, bankkártya adataikat semmilyen körülmények között ne adják meg idegeneknek!
Amennyiben mégis bűncselekmény áldozatává válnának, kérjük, azonnal értesítsék a rendőrséget az ingyenesen hívható 112-es számon!