Előtérben a bűnmegelőzés
A Miskolci Rendőrkapitányság bűnmegelőzési szakembere az iskolások mellett már az óvodás korosztályt is megcélozta tevékenységével.
Az egyik legveszélyeztetettebb korosztály a gyermekkorúak, akiknek jellemző tulajdonsága a hiszékenység, az életkorukból adódó könnyelműség, továbbá, hogy értékeik iránt még nem éreznek kellő felelősséget, így könnyen válhatnak áldozattá.
Másik jellemzője a korcsoportnak, hogy leginkább korosztálybeli társaik által válnak vagyon elleni bűncselekmények, illetve a közöttük kialakult konfliktusok miatt testi sértések és garázdaságok áldozatává.
Az elmúlt években egyre gyakoribbá vált az online térben történt bűncselekmények száma is a fiatalkorúak vonatkozásában. Jellemzője, hogy különböző videómegosztókon és közösségi portálokon saját magukról és társaikról készített - olykor intim képeket - tesznek közzé, azonban nem gondolnak arra, hogy ezekkel akár visszaélést is elkövethetnek.
A fentiekre tekintettel nagyon fontos minél szélesebb körben, általános- és középiskolákban és egyéb nevelési intézményekben felhívni a gyermekek figyelmét mind az áldozattá, mind pedig a bűnelkövető válás elkerülésének lehetséges módozataira. A Rendőrség biztonságra nevelő iskolai programját (DADA) a Miskolci Rendőrkapitányság szakreferense jelenleg két általános iskola három osztályában folytatja.
Ezen túlmenően több, más iskolában, különböző témakörökben preventív jellegű előadásokat is tart, az alsóbb évfolyamos tanulók részére leginkább a szabályokkövetésről, törvények betartásáról, a személyes biztonságukról, az iskolai agresszióról, míg a felsőbb tagozatosoknak és a középiskolásoknak már komolyabb témakörökben (szenvedélybetegségek, drogprevenció, internet veszélyei, garázdaság, stb.).
Az elmúlt hónapokban a Miskolci Rendőrkapitányság bűnmegelőzési főelőadója 36 előadást tartott, ami az iskolaév befejezésével sem szűnik meg, hiszen a nyári táborokban folytatja preventív munkáját a szakember.