Figyelem! Eladóként is legyünk óvatosak az online piactereken!
A Balatonfüredi Rendőrkapitányság munkatársai az újabb bűneset kapcsán ismételten az online csalások megelőzésére hívják fel a figyelmet.
Egy 68 éves sértett tett bejelentést a rendőrségen, hogy egy gyakran használt internetes piactéren meghirdetett egy tárgyat, melyre jelentkezett is egy vevő, aki üzenetben kérte az email címét. Banki átutalásos fizetési formában egyeztek meg, amihez a banki felülettel látszólag megegyező netbankos ablak jelent meg neki, ahol a netbankja belépési kódjait és a kártyája adatit kérte a „rendszer”. Ezeket a bejelentő jóhiszeműen megadta, de az ügyletet nem tudta végrehajtani, mert a kapott számsor beírása után azonosító hibát írt ki, ezért törölte a tranzakciós adatokat és kilépett az oldalról.
Ezután több belépési kódot kapott SMS-ben, amikkel nem tudott a netbankjába belépni, ezért gyorsan felhívta annak ügyfélszolgálatát és letiltatta a számláját. Másnap a bankjától keresték, és tájékoztatták, hogy a számlájáról valaki a tudta és beleegyezése nélkül 12 alkalommal hajtott végre ügyletet és több mint 4 millió forintot utalt el ismeretlen számlaszámra.
A Balatonfüredi Rendőrkapitányság nagyobb kárt okozó, bűnszövetségben elkövetett csalás elkövetése miatt indított vizsgálatot az ügyben.
A Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság mindenkit arra kér, hogy fogadják meg ide vonatkozó tanácsokat!
- Soha ne adja ki online bankkártyás fizetésnél, egyéb hivatalosnak tűnő weboldalon, vagy ismeretleneknek telefonon, e-mailen, vagy üzenetben a bankkártyájuk adatait, beleértve a háromjegyű biztonsági CVC kódot, PIN kódját, illetve netbankjuk belépési adatait!
- Ne indítson semmiféle tranzakciót ismeretlen helyről kapott linkről, vagy weboldalról!
- Ismeretlen eredetű programot, vagy applikációt, soha se telepítsen fel, vagy töltsön le a számítógépére, vagy telefonjára!
- Fontos azt is tudni, hogy az online piacterek és aukciós oldalak, internetes szolgáltatók nem vállalnak felelősséget az ajánlatok tartalmáért, ennek ellenőrzése mindig a mi felelősségünk!
Amennyiben mégis becsapták vagy megkárosították, tegyen bejelentést a lakhelye szerinti illetékes rendőrkapitányságon, illetve bármely rendőri szervnél, vagy telefonon a 112-es segélyhívó számon.