Fókuszban a nyugdíjasok és szépkorúak – Idősek világnapja

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési szakemberei az Idősek világnapja alkalmából fogalmaztak meg prevenciós ajánlásokat.

Az ENSZ-közgyűlés 1991-ben október elsejét az idősek világnapjává nyilvánította, amikor is a figyelem a hatvan éven felüli korosztály felé fordul. Célja a méltósággal megélt öregkor középpontba állítása.

Megyénk rendőrsége egész évben kiemelt figyelmet fordít az idősek védelmére. A bűnmegelőzési szakterület a propaganda tevékenység fokozása mellett, a megelőzés minden lehetséges eszközével igyekszik fellépni a nyugdíjasokat és a szépkorúakat érintő bűncselekmények megelőzése, visszaszorítása érdekében. Kollégáink számos nyugdíjas klub, valamint idősek ellátásával, gondozásával foglalkozó intézmény felkérésére tartanak előadásokat a vagyon- és személyvédelem, illetve az áldozattá válás megelőzésének témakörében. A szakemberek személyes tanácsadással, szituációk és prevenciós kisfilmek bemutatásával, bűnmegelőzési kiadványok átadásával hívják fel az idősek figyelmét, a célcsoportot leginkább érintő bűncselekmények megelőzési lehetőségeire.

A nyugdíjas korosztály áldozattá, sértetté válásának megelőzéséhez azonban nem elegendőek a rendőrség megelőző intézkedései, elengedhetetlen az idősekre való fokozott odafigyelés, törődés és társadalmi összefogás!

Kérjük fogadják meg a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság tanácsait:

  • Ne nyisson ajtót, kaput idegeneknek, ismeretlen személyeknek! Bejárati ajtajára szereltessen biztonsági zárakat, láncot, amit minden esetben használjon is!
  • Családi házának, lakásának ajtajait, ablakait gondosan zárja, rövid időre se hagyja nyitva, még akkor sem, ha otthon tartózkodik!
  • Soha ne adjon, utaljon pénzt olyan idegennek, aki bajba jutott rokonának „megbízásából” kéri azt Öntől!
  • Ne tartson otthonában nagyobb mennyiségű készpénzt, tegye inkább bankba vagy a takarékba!
  • Legyen jó viszonyba szomszédaival, kölcsönösen figyeljenek egymásra, a ház/lakás és a környék biztonságára!
  • A házaló árusokat ne engedje be lakásába, és lehetőleg ne vásároljon tőlük semmit!
  • Amennyiben nem a megszokott - látásból már ismert - mérőóra-leolvasó, díjbeszedő, postás, rendőr, önkormányzati, szociális, egészségügyi intézményi dolgozó keresi fel, akkor minden esetben kérje el az igazolványát és az azon lévő azonosító alapján, telefonon ellenőrizze a látogató hitelességét!
  • Soha ne vallja be senkinek, hogy egyedül él, és ne áruljon el magáról semmit idegeneknek (telefonon sem)!
  • Figyeljen arra, hogy kézitáskája mindig zárva legyen, és főleg tömegben szorítsa a karja alá! Érintetlenségét többször ellenőrizze! Soha ne tegyen pénztárcát, vagy kézitáskát, autóstáskát a bevásárló kocsiba!
  • Idegenek kérésére ne váltson pénzt! Ha nagyobb összeget vesz fel, lehetőleg ne menjen egyedül! Sötétedés után kerülje az elhagyatott, kivilágítatlan helyeket!

 

<< Vissza az előző oldalra