Fókuszban az áldozatsegítés

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Az Áldozatok világnapja alkalmából a Szabolcs vármegyei bűnmegelőzési szakemberek idén is felhívják a figyelmet az áldozatsegítés fontosságára.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányságon, valamint az alárendeltségében működő városi rendőrkapitányságokon és rendőrőrsökön áldozatvédelmi referensek állnak az áldozatok rendelkezésére. A bűnmegelőzési szakemberek nyomon követik a bűnügyi helyzet alakulását, a hatóság tudomására jutott bűncselekmények esetében a jellemző elkövetői- és áldozati magatartásokat. Feladatuk a megelőző intézkedések megtétele mellett a tanácsadás, az információszolgáltatás, felvilágosítás a segítségnyújtás lehetséges módjairól, az azt biztosító állami és civil szervezetek elérhetőségéről.    

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya idén is elkészítette az áldozatok világnapja alkalmából aktuális hírlevelét. Az Elektronikus Lakossági Bűnmegelőzési Információs Rendszer (ELBIR) lényege, hogy a rendőrség elektronikus levelezés (e-mail) útján juttatja el az önkormányzatok és azok szakintézményei, oktatási, valamint a rendszerben regisztrált egyéb intézmények és tagok számára az aktuális bűnmegelőzési információkat.

A bűncselekmény áldozata nem csak a bűncselekmény közvetlen sértettje, hanem olyan személy is, aki bizonyíthatóan a bűncselekmény közvetlen következtében szenvedett sérelmet. Sérelemnek tekintendő a testi vagy lelki sérülés, és az érzelmi megrázkódtatás és olyan vagyoni kár, amely a bűncselekménnyel ok-okozati összefüggésben áll. A bűncselekmények áldozataival a rendőrség és a civil áldozatvédő irodák folyamatos kapcsolatot tartanak, lényegében az áldozattá válás kezdeti szakaszától a vizsgálati munka befejezéséig. Általános céljuk, hogy segítsék az áldozatot abban, hogy lelkiállapota megnyugodjon, és ezáltal képes legyen helyzetének reális mérlegelésére.

Az áldozattá válás szempontjából az egyik legveszélyeztetettebb korcsoport a gyermek- és fiatalkorú lakosság, azaz a 18 év alattiak. Az áldozattá válásuk okaként jelölhetjük meg az elkövetővel – többnyire szülő, családtag – szembeni kiszolgáltatottságot, az életvitelből adódó veszélyeztetettséget, védekezésre, illetve akaratnyilvánításra képtelen állapotot, a kortársak negatív befolyásoló hatását.

Az áldozattá válás szempontjából a másik legveszélyeztetettebb korcsoport a  60 év feletti korosztály. Az időskorúak sérelmére elkövetett deliktumok legnagyobb része még mindig vagyon elleni bűncselekmény. Legjellemzőbbek a sérelmükre elkövetett besurranásos, trükkös, betörések és zseblopások, trükkös csalások, rablások, és mind ezek mellett a családon belüli erőszak, amely kiterjedhet az idős szülőkre, nagyszülőkre is. 

Amennyiben áldozattá vált, hívja az éjjel-nappal ingyenesen elérhető 06-80-225-225 telefonszámot, vagy keresse bármely rendőri szervet, vagy az Önhöz legközelebbi kormányhivatal Áldozatsegítő Szolgálatát.

 

Áldozatsegítő Központ Nyíregyháza, Ungvár sétány 3.

0-24 ÓRÁS ÁLDOZATSEGÍTŐ VONAL

06/80/225/225

SEGÉLYHÍVÓ 112

<< Vissza az előző oldalra