Idős kortárssegítőket képeztek Veszprémben

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A rendőrök főként a bűncselekmények megelőzésére hívták fel a nyugdíjasok figyelmét.

A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság 2011-ben indította el idős kortárssegítő programját, melyhez akkor szép számban csatlakoztak a Veszprém megyei nyugdíjas szervezetek vezetői és tagjai, valamint más lelkes civilek. Az idős kortárssegítő program kezdete óta számos képzést szervezett a főkapitányság bűnmegelőzési osztálya. Idén először kaptak lehetőséget a városi rendőrkapitányságok, hogy idős kortárssegítőik képzését maguk szervezzék meg. Veszprémben erre 2019. március 27-én délelőtt került sor.

A számítógép és az okostelefon használata ma már a nyugdíjasoktól sem idegen, sőt sokan közösségi oldalakon is regisztrálnak. Erre figyelemmel a rendezvény első előadója Csótár Klaudia rendőr hadnagy, a Veszprémi Rendőrkapitányság nyomozója volt, aki a 21. század bűncselekményeit, az idős korosztály veszélyeztetettségét és a bűncselekmények megelőzésének lehetőségeit mutatta be. Pintér József rendőr törzszászlós baleseti helyszínelő, a Veszprém Városi Baleset-megelőzési Bizottság titkára „Napjaink közúti közlekedésének jellemzői, az idős ember, mint a közlekedés résztvevője” címmel tartotta meg a program második előadását, melyet két saját készítésű kisfilm bemutatásával illusztrált. Orsós Károly rendőr őrnagy a kapitányság megelőzési előadója és Fülöp Teréz kortárssegítő az „Egészségügyi állapotfelmérésre hivatkozással elkövetett csalások a „vizsgálatra” behívott nyugdíjas szemszögéből” címmel tartottak tájékoztatót egy olyan ügyről, melyet eredményesen derítettek fel a veszprémi nyomozók és, amelynek gyanúsítottai a téma társelőadóját is meg akarták károsítani. Fülöp Teréz saját emlékeit felidézve számolt be a helyszínül szolgált lakás kialakításáról, a megtévesztés módjáról, illetőleg arról, hogy ő maga hogyan jött rá, hogy az elkövetők nem orvosok és hogyan sikerült elkerülnie az áldozattá válást. Az előadók ezen kívül felhívták a jelenlévők figyelmét arra, hogy a besurranások megelőzése céljából napközben is zárják az utcakapukat, illetve a  bejárati ajtókat, és idegeneket soha ne engedjenek be otthonaikba. Kitértek a házaló árusoktól vásárolt termékek veszélyeire is, hiszen az ily módon eladni kívánt áruk gyakorta rossz minőségűek vagy felárazottak és garancia sem jár hozzájuk.

A program végén a szóbeli tájékoztatás mellett a bűnmegelőzési osztály által összeállított kiadványokat is kaptak a kortárssegítők, melyek könnyen érthető, a témával kapcsolatos ismereteket, illetve egyedi élethelyzeteken alapuló, előre megfogalmazott prevenciós tanácsokat is tartalmaznak. 

 

<< Vissza az előző oldalra