Itt a vakáció!
A Heves Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési tanácsai a szülőknek és a gyermekeknek.
Elérkezett a nyár, a gyerekek által már nagyon várt vakáció, a jól megérdemelt pihenés, nyaralás ideje. Ilyenkor fontos felhívni a fiatalok figyelmét a korosztályukat fenyegető veszélyhelyzetekre és azokra a magatartásformákra, amelyekkel csökkenthető az áldozattá válás kockázata.
A gyerekek életkorának előrehaladtával a szülő úgy érzi, egyre inkább nyugodt lehet gyermeke biztonságát illetően, sajnos azonban ezt a korosztályt sem kerülik el a veszélyhelyzetek, csak ezek egészen más jellegűek, mint korábban.
Korunk aktuális problémája az alkohol- és a kábítószer-fogyasztás, amely leginkább a tizenéves korosztályt fenyegeti. A divatnak, az új szórakozási szokásoknak való megfelelés, a kortársi nyomás, a kortárs csoporthoz való tartozás igénye, a veszélyhelyzet alábecsülése mind-mind olyan tényezők, amelyek fokozott veszélyhelyzetet teremtenek mind az áldozattá, mind a bűnelkövetővé válás tekintetében.
Néhány javaslat, amellyel segítséget szeretnénk nyújtani, melyek azok a veszélyhelyzetek, amelyek leggyakrabban fenyegetik gyermekeinket, és melyek azok a legfontosabb szabályok, amelyeket meg kell tanítani és betartatni a biztonságuk érdekében.
Szülőknek:
- A gyermeknél csak annyi pénz legyen, amennyi feltétlenül szükséges!
- Mindenképpen törekedjenek arra, hogy megismerjék gyermekük játszótársait, barátait, lehetőség szerint szüleit is, s tartsanak velük kapcsolatot legalább a kölcsönös információcsere erejéig! Tudjanak róla, hogy a gyermekük kivel és mivel töltötte a napot!
- Legalább az egyik szülő legyen mindig elérhető!
- A biztonságos és tudatos internet használatára is tanítsák meg a gyerekeket!
- Beszélgessenek gyermekeikkel, tudjanak, odafigyelni a mondandójukra, megérteni gondolataikat, problémáikat! Hagyjanak lehetőséget a gyermek véleményének kifejtésére, s vegyék komolyan azokat a dolgokat, amelyeket ő komolynak tart, még akkor is, ha ezek felnőtt fejjel irreálisnak vagy nevetségesnek tűnnek!
- Fontos, hogy a fiatalok stabil érzelmi háttérrel rendelkezzenek, s tudják azt, bármi is történik, ők akkor is a családjukhoz tartoznak, s elsősorban onnan számíthatnak segítségre is! Őszinte, bizalmi kapcsolatot alakítsanak ki egymással!
- Bármilyen korú gyermek esetén is tudjanak arról, hogy mikor, hol és kivel tartózkodik gyermekük, mikorra várható haza, és ezt követeljék is meg!
- Bármikor is ér haza gyermekük, maradjanak ébren, hogy leellenőrizhessék a gyermekük állapotát!
A gyermekeknek:
- Idegen személlyel, lehetőség szerint, ne álljatok szóba! Ha ez mégis megtörténik, akkor ezt olyan távolságból tegyétek, hogy el tudjatok szaladni!
- Idegentől ne fogadjatok el semmit, ne menjetek vele sehová!
- Szigorúan tilos idegen autójába beszállni, beengedni a lakásba, még akkor is, ha a szülőkre vagy hivatalos ügyre hivatkozik!
- Ne dicsekedjetek azzal, ha egyedül tartózkodtok a lakásban, és ne tegyetek említést az otthonotokban található pénzről, értékekről!
- Szórakozóhelyen ne hagyjátok őrizetlenül az értékeiteket, az innivalót pedig azért ne, nehogy valaki bármit is bele tudjon csempészni!
- Kerüljétek az elhagyatott helyeket, különösen sötétedés után! A késő éjszakai hazajutáshoz használjatok tömegközlekedést, taxit, vagy szervezzétek meg, hogy szüleitek menjenek értetek, vagy régi barátokkal, ismerősökkel közösen menjetek haza!
- Ha bántás ér, bajba kerültél, kérj segítséget, szükség esetén hívd a rendőrség ingyenes 112-es segélyhívó számát!
Reméljük, hogy tanácsainkat hasznosak lesznek, s ennek szellemében kíván bűn- és balesetmentes, jó pihenést a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztálya!