Kék tér az egész vármegyében
A vármegyei rendőr-főkapitányság Kék tér programja már a szegedi tankerület 38 iskolájában van jelen.
A Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Kék tér fúziós prevenciós oktatási modellje már 38 szegedi Tankerületi Központhoz tartozó általános iskolában támogatja a diákok és a pedagógusok biztonságát.
A 2023. október 27-én megtartott, sajtótájékoztatóval egybekötött ünnepélyes tanévnyitó esemény egy évek óta tartó, folyamatosan bővülő oktatási program és a mögötte lévő szakmai tevékenység jeles pillanata. Az idáig vezető úton olyan együttműködői hálózat kovácsolódott össze, amely gyermekeink, a jövő generációinak biztonságát mindennél fontosabbnak tartja. Pedagógus és rendőr, prevenciós munkatárs és egyetemi szakember, vezető és végrehajtó közös, egy irányba mutató elhivatottsága fokozatosan épült komplex, a vármegye határát is átlépő rendszerré. A fúziós kifejezés azt jelenti, hogy a kidolgozás folyamatában maguk a kisdiákok is részt vettek, igényeik, elképzeléseik a pilot szakasz során beépültek a projekt végső tematikájába.
A Kék tér modell a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának szakmai kidolgozása alapján született meg azzal a céllal, hogy a 3. és 4. osztályos tanulók a mindennapi életben való boldoguláshoz nélkülözhetetlen megelőzési tanácsokat, gyakorlati szempontú tudásanyagot kapjanak. A 11 prevenciós óra ̶ köztük kiemelt figyelemmel az internetbiztonság és környezet- valamint állatvédelem témaköreire ̶ két éven keresztül illeszkedik a tantárgyak tematikájához, elősegítve a NAT által meghatározott nevelési területek célkitűzéseinek megvalósítását is. A program kidolgozása 2015-ben kezdődött, majd a 2016/17-es tanév pilot időszakát –ami a Gedói Általános Iskola és AMI támogatásával valósult meg- követően már tizennyolc Szegedi Tankerülethez tartozó iskolában is bevezetésre került. A 2023/24-es tanévben ez a szám húsz iskola csatlakozásával tovább bővült.
A projekt egyik nóvuma, hogy az ismeretek törzsanyagát a tanítók közreműködésével sajátítják el a kisdiákok, amely órákhoz a rendőr-főkapitányság prevenciós munkatársai folyamatos szakmai támogatást nyújtanak. A pedagógusok az oktatást megelőzően akkreditált képzésen nyernek átfogó betekintést a tudásanyagba és az alkalmazható módszerekbe, így a későbbiekben önállóan tudják oktatni a modell „tananyagát”. A nyár folyamán a húsz csatlakozó iskolából mintegy száz pedagógus vett részt képzésen.
A Kék tér további újdonsága, hogy a tananyag és a különböző segédanyagok a programhoz csatlakozó pedagógusok számára digitális formában is elérhetőek, illetve az ismeretek elsajátításának folyamatát egy úgynevezett „Kék tár oktató csomag” is segíti, amely a munkafüzet mellett társas-, illetve kommunikációt fejlesztő játékokból, foglalkoztató füzetekből, mesekönyvekből áll. Ezt a csomagot minden csatlakozó iskola a belépéskor megkapja.
A Kék tár dobozok ünnepélyes átadásával hivatalosan is elkezdődött a 2023/24-es Kék tér tanév a Szegedi Tankerületi Központhoz tartozó húsz, újonnan belépő iskolában. A POLICE Buszoknak nevezett csomagokat Palicz András r. ezredes, a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettese és Kispéter Andrea, a Bűnmegelőzési és Oktatási Szolgáltató Központ elnöke adta át Plesovszkiné Ujfaluczki Judit tankerületi igazgatónak és az ünnepi rendezvénynek helyet adó Zrínyi Általános Iskola igazgatóhelyettesének, Nyitray Tamásnénak.
Az említett képzések, valamint az anyag elsajátítását támogató eszközök, játékok a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács és a Bűnmegelőzési és Oktatási Szolgáltató Központ Egyesület támogatásával valósulhattak meg, míg a program bevezetésére a Szegedi Tankerületi Központ szakami együttműködésével kerülhetett sor.