„Lélekketrec-Eladott álmok”
Az interaktív kiállítás 2024. március 3-ig látogatható Kecskeméten, a Malom Központban.
A Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság és a Bács-Kiskun Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács és a Kecskeméti Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (KEF) támogatásával „Lélekketrec-Eladott álmok” és a „Szakíts, ha bírsz!” elnevezésű kampány elemével, interaktív kiállítást és rögtönzött színi bemutatót szervezett Kecskeméten, a Malom Központban.
Az ünnepélyes megnyitón beszédet mondott dr. Hatala József miniszteri biztos, a Nemzeti Bűnmegelőzés Tanács vezetője, dr. Gulyás Zsolt rendőr dandártábornok, a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság vezetője és Molnár Ferenc, a Kecskeméti Kábítószerügyi Egyeztető Fórum Társelnöke, valamint a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat intézményvezetője.
A szervezők a „Lélekketrec-Eladott álmok” installációval, egységben a „Szakíts, ha bírsz!” kampány elemével és egy performance megjelenítésével célul tűzte ki a szélesebb közönség figyelmének felhívását, az emberkereskedelem és a kábítószer-fogyasztás összefüggéseinek megértetésére.
A párkapcsolati erőszak, gyermekbántalmazás, alkoholizmus, szerhasználat, külföldi munkavállalás veszélyei ott rejlenek a bemutatott emberi sorsok mögött. Fontos cél, hogy a látogatók megismerjék jogaikat, figyeljenek a körülöttük élőkre, a veszélyben lévő személyekre, és tudják azt, ha a jogaik érvényre juttatását gátolják abban a hatóság, a segítő szervezetek szakmai támogatást tudnak nyújtani.
A „Szakíts, ha bírsz!” kampány az Emberkereskedelem Elleni Küzdelem Európai Világnapja alkalmából készült el. Fő eleme tíz darabból álló plakátkiállítás, vizuális elemekkel és edukációs anyaggal. A Belügyminisztérium Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács a Világítani Fogok Egyesület közreműködésével hívja fel a figyelmet az emberkereskedelem hazai megjelenési formáira, azok megelőzése érdekében. A kiállítást egy úgynevezett performance (rövid színdarab) színesíti, amely dramaturgiája a kiállítás üzeneteit jeleníti meg. A performance szövegkönyve igaz történetek felhasználásával született. A performance-ban a kerecsendi Világítani Fogok Egyesület önkéntesei, a Zeneakadémia és a Szegedi Tudományegyetem opera szakos egyetemista hallgatói és a Rendőrmúzeum egy munkatársa közreműködtek.