Megelőzési tanácsok adventre
Bűnmegelőzési és baleset-megelőzési tanácsokkal hívták fel a figyelmet a szakemberek az adventi időszakkal kapcsolatos veszélyekre Szolnokon.
A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság megelőzési szakemberei 2019. december 13-án helyszíni nyilatkozattal és szórólapok, láthatósági eszközök osztogatásával hívták fel a figyelmet az év végi ünnepekkel kapcsolatos veszélyekre, valamint azok megelőzési lehetőségeire Szolnokon.
Vojter-Szabó Zita rendőr alezredes, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztály vezetője hangsúlyozta, hogy az adventi időszakban a bevásárló központok, üzletek környékén megnövekedett forgalomban a szokásosnál jobban kell vigyázni a táskákban, kabátzsebekben lévő értékekre, személyes dolgokra, pénztárcákra. Hasznos tanácsokat fogalmazott meg a zseblopások, a gépjármű feltörések és a trükkös lopások elkerülése, megelőzése érdekében.
Dávid Mónika rendőr őrnagy, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Balesetmegelőzési Bizottság titkára nemcsak a járművezetők, hanem a gyalogosok figyelmét is felhívta a közlekedési szabályok betartására. Külön kiemelte, hogy a karácsonyi vásárokban vigyázzanak a gyermekekre, hogy ne szaladjanak ki az útra, a kerékpárosok tolják kerékpárjaikat, ne hajtsanak be a vásárlók, nézelődők közé.
A rendőrség a korábbi évekhez hasonlóan fokozott jelenléttel biztosítja az adventi vásárok, a nagyobb parkolók, illetve bevásárlóközpontok környékének köz- és vagyonbiztonságát. A bevásárlások idején mindenki rohan, türelmetlenebb és figyelmetlenebb, ezért kérjük, fogadják meg a bűnmegelőzési és a baleset-megelőzési szakember tanácsait!
Zseblopás:
A zsebtolvajok zsúfolt bevásárlóközpontokban, tömegközlekedési eszközökön - a figyelmet tülekedéssel elterelve - próbálják elemelni a pénztárcákat és egyéb értékeket.
- Fokozottan figyeljen értékeire, főleg, ha forgalmas helyen tartózkodik, utazik!
- Ajánlott a válltáskáját maga előtt tartani.
- Ne tároljon okmányokat, értékeket ruházata vagy táskája külső zsebeiben!
- Ne tegye ugyanarra a helyre pénztárcáját, hitelkártyáját, okmányait, mobiltelefonját!
- Ne tartsa bankkártyája PIN kódját a kártya közelében.
- Bevásárlóközpontban történő vásárláskor ne hagyja táskáját a bevásárlókocsiban, azt minden esetben tartsa magánál!
- ATM automatánál történő pénzfelvételkor járjon el nagyon körültekintően! Lehetőség szerint válasszon forgalmas helyet! PIN kódját csak abban az esetben üsse be, ha nem áll Ön mögött senki. Ha megkapta a pénzt, pénztárcáját tegye azonnal a táskájába!
- Amennyiben iratok mellett lakáskulcsot is elvittek, sürgősen cseréltesse le otthon a zárat!
- Ha bankkártyáját vitték el, mihamarabb tiltassa le!
Gépjármű feltörés:
Sokan hagynak értéket látható helyen az autóban. A parkolóban őrizetlenül hagyott járművet akár másodpercek alatt feltörhetik, megszerezve az értékeket és jelentős kárt téve az autóban. Ha nagyobb értékű elektronikai eszközt vásárolnak, akkor a vásárlást követően szállítsák egyenesen haza, ne álljon az autó még órákig a parkolóban, tele drága, újonnan vásárolt eszközökkel. A tolvajok a parkolókban is figyelnek. Pillanatok alatt kirámolják az autót és már csak hűlt helyét találják dolgaiknak.
- Ne hagyjon értéktárgyakat az autójában!
- Lehetőség szerint őrzött parkolóban hagyja az autóját, amíg vásárol!
- Minden esetben zárja be az ajtókat, húzza fel az ablakokat, ha elhagyja a gépjárművet!
- Az utastérben még üres táskát, ruhaneműt, élelmiszert se hagyjon!
Trükkös lopások:
Karácsony közeledtével egyre gyakrabban találkozhatnak adománygyűjtőkkel az utcákon és lakókörnyezetünkben egyaránt. Azonban sok esetben az „adománygyűjtők” valamilyen nemes célra hivatkozva próbálják megszerezni a pénzüket saját maguk számára. A trükkös tolvajok célja, hogy lakásunkba bejutva, figyelmünket elterelve szerezzék meg pénzünket, értékeinket. Fontos tudni, hogy a valódi adománygyűjtő szervezetek soha nem kérnek készpénzt, minden esetben csekk befizetésével lehet őket támogatni.
- Ne adjon az adománygyűjtőknek készpénzt!
- Soha ne engedjen be idegent a lakásába, bármilyen indokra hivatkozik is!
- Ajtónyitás előtt győződjön meg róla, hogy ki akar bejutni Önhöz!
- Ha otthonában nagyobb pénzösszeget tart, azt tegye biztonságos, mások által nem ismert helyre! (pl. számkódos széfbe).
Amennyiben minden óvatosság ellenére bűncselekmény áldozatává válik, azonnal értesítse a rendőrséget a 112-es, vagy 107-es segélyhívó számok valamelyikén!
Közlekedésbiztonsági tanácsok:
- Gyalogosként úttestre csak akkor lépjen, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről! Ha meggyőződött róla, hogy mindkét irányból megkapta az elsőbbséget!
- Korlátozott látási viszonyok mellett növelheti a gyalogosok biztonságát a világos öltözet, esetleg fényvisszaverő csíkok használata. Ma már nagyon sok felsőruházatot és hátizsákot gyárilag ellátnak fényvisszaverőkkel.
- Ne feledje! Ha kerékpárra ül, lehetőleg viseljen láthatósági mellényt!
- Gépkocsivezetőként óvatosan közelítse meg a kijelöl gyalogos-átkelőhelyeket, buszmegállókat, számítva a gyalogosok megjelenésére!
- Ha járművet vezet, ne kockáztasson, ne fogyasszon alkoholt indulás előtt!
- Gépjárművezetőként legyen előzékenyek és türelmes!
…hogy mindenki hazaérjen!