Megtévesztő vásárlások

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Továbbra is óvatosan az online térben történő vásárlással és eladással!

A mai modern világban az online vásárlás már teljesen elfogadott, hiszen egyre többen veszik igénybe, gyors és praktikus. Viszont, nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az internetes áruházakban, online kereskedelmi felületeken vásárlás is hordozhat magában veszélyeket. Sajnos a közelmúltban, Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében több online csalás is történt. Volt, hogy a jól ismert, használt cikkek eladására szolgáló internetes felületen, de akadt olyan eset is, ahol a közösségi médiában létrehozott piactéren estek áldozatul a sértettek.

Egy televízió készülék eladásával tévesztették meg azt a tiszavárkonyi lakost, aki a vásárlási szándékát jelző személytől emailen keresztül kapta az egyik csomagfeladó felületére emlékeztető, adathalász linket, ahol a sértett megadta a bankkártya számát és a CVC-kódját is, ezután a bankszámláján lévő pénzt levették.

Nagyon hasonló eset történt Karcagon is, ahol az egyik online piactéren kínálta eladásra termékét egy nő. Vásárlóként jelentkezett az az elkövető, aki a bejelentő által megadott e-mail címre egy olyan linket küldött, amely megtévesztésig hasonlított a sértett bankjának bejelentkező oldalára. A belépést követően a sértett itt is megadta a bankkártya számát és a CVC-kódját is, majd a bankszámlájáról jelentős összeget emeltek le.

Egy babakocsit szeretett volna vásárolni az a cibakházi lakos, aki az egyik közösségi média online piacterén, hiába utalta el a kialkudott 25 000 Ft árat, de a babakocsit nem kapta meg, a hirdetőt és a hirdetést az utalást követően már nem lehetett elérni.

Fontos, hogy mindenki megismerje az elkövetők módszerét, és ne dőljön be a csalóknak, ezért a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési munkatársai ismételten óvatosságra intik a vásárlókat!

  • Az online piacterek, aukciós oldalak, internetes szolgáltatók nem vállalnak felelősséget a közzétett ajánlatok tartalmáért, ezt fontos észben tartani!
  • Ha Öntől vásárolnak, akkor legyen gyanús, ha a bankszámlaszámán kívül bármilyen más adatot is kérnek!
  • Ne tévessze meg, hogy az Öntől vásárolni szándékozó személy egy csomagküldő szolgálat linkjét küldi meg! Ott bizonyosan nem kérik el a személyes banki adatait!
  • Ha üzenetben kap átirányító linket, ellenőrizze, nem egy áloldalról van-e szó! Inkább lépjen ki, és vegye fel a szokásos csatornán a kapcsolatot a bankjával!
  • Soha ne adja ki ismeretleneknek, se telefonon, se e-mailen, se üzenetben a bankkártyája adatait, a háromjegyű biztonsági CVC-kódot, PIN-kódját, illetve netbankja belépési adatait! 
  • Ismeretlen eredetű programot soha ne telepítsen vagy töltsön le a számítógépére, illetve a telefonjára, bárki is javasolja azt!
  • Online bankkártyás fizetésnél, más oldalon (pl. kereskedő oldalán) ne adja meg azokat!
  • Nem megbízható forrásból származó linkre kattintva vagy ismeretlen webhelyeken ne indítson online banki tranzakciókat!
  • Lehetőség szerint mindig utánvéttel fizessük a megrendelt árucikket.

Ha úgy látja, minden óvintézkedése ellenére becsapták, megkárosították, tegyen feljelentést a lakhely szerinti illetékes rendőrkapitányságon, de bejelentést tehet személyesen is bármely rendőri szervnél vagy telefonon, a 112-es segélyhívószámon.

 

<< Vissza az előző oldalra