Óvatosságra int a rendőrség

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság tanácsokat fogalmazott meg az internetes csalások megelőzése érdekében.

Az internethasználat széleskörű elterjedésének köszönhetően a kereskedelmi forgalom jelentős része is az online térbe terelődött át. Számtalan használt cikkek értékesítésére szakosodott weboldal illetve közösségi média felület érhető el pár kattintással, amelyeken olykor „szélsőségesen” kedvezőnek tűnő áron juthatunk hozzá a vágyott termékekhez. Azonban gyakran csak utólag derül ki, hogy az olcsó termék a valóságban soha nem létezett, csak egy feltöltött fotó volt elérhető belőle, amelynek célja az érdeklődés felkeltése volt.

Az ilyen hirdetők mindig előre utalást kérnek vagy egy előleg vagy a termék teljes vételára vonatkozásában. Miután a pénz beérkezik hozzájuk, elérhetetlenné válnak, vagy a megrendelt áru helyett valamilyen értéktelen tárgy lapul a kézbesített csomagban.

Így járt az a veszprémi férfi is, aki úgy gondolta, hogy egy ilyen közösségi média weboldalán keresztül szerzi be az autója javításához szükséges alkatrészeket. A 17.000 forintos vételárat előre elutalta az eladónak, azonban a rendelt termékek nem érkeztek meg hozzá, a hirdető pedig elérhetetlenné vált.

Az ügyben a Veszprémi Rendőrkapitányság csalás miatt rendelt el nyomozást.

A hasonló esetek elkerülése érdekében fogadják meg az alábbi tanácsainkat:

  • Ha valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor az nem is igaz. A feltűnően nagy árengedmény mindig gyanús.
  • Ha ismeretlen magánszemélytől vásárol, soha ne utalja el előre a vételárat! Utánvéttel történő fizetés esetén csak a már kézbesített csomag tartalmának ellenőrzését követően egyenlítse ki a vételárat!
  • Ha terméket vagy szolgáltatást értékesít online felületen, soha ne adja meg banki adatait a vevő által megküldött linkekhez kapcsolódó felületeken!
  • Nézzünk utána az oldal értékelésének: a közösségi oldalakon érdemes rákeresni a webáruházra vagy magánszemély hirdetőre, a lelkendező, pozitív kommentek túlsúlya és a kevés eladási tranzakció intő jel.
  • Az online piacterek, aukciós oldalak, internetes szolgáltatók nem vállalnak felelősséget a közzétett ajánlatok tartalmáért, ezt fontos észben tartani

 

<< Vissza az előző oldalra