Székesfehérvári Ifjúságvédelmi Prevenciós Találkozó
Az iskolai erőszak és a kibertérben elkövetett bűncselekmények megelőzésének lehetőségei álltak a Székesfehérváron megrendezett szakmai konferencia középpontjában.
A rendezvénynek az Alba Bástya Család-és Gyermekjóléti Központ adott otthont november 8-án. Szabó Vendel rendőr ezredes, a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság vezetője az esemény megnyitóját követő beszédében kiemelte a közös felelősségvállalás jelentőségét. Ahogy fogalmazott, legyen szó akár az iskolai zaklatásról, akár az online térben elkövetett bűncselekményekről, azok nem kizárólag rendőrségi kérdésnek számítanak. Kezelésük csak széles társadalmi összefogással, együttes erővel lehetséges.
Dr. Cser-Palkovics András polgármester megnyitóbeszédében a konferencia legfontosabb célkitűzésének nevezte, hogy az a fiatalokat, a gyermekvédelemmel foglalkozó szakembereket és a pedagógusokat egyaránt felkészítse az online bűncselekményekkel szembeni hatékony védekezésre.
A meghívott előadók mind az iskolai erőszak, mind a kibertérben elkövetett bűncselekmények témáját pedagógiai, jogászi, pszichiáter szakorvosi és rendőri szemmel bemutatva tárták a hallgatóság elé. A mintegy 120 fő részvételével megtartott esemény résztvevői között a Fejér Vármegyei Kormányhivatal szakemberei, oktatási intézmények vezetői és pedagógusai, rendőrök, védőnők, családsegítők, egészségügyi dolgozók és civil partnerek is jelen voltak.
Az iskolai erőszakról szólva az előadások során olyan megoldásokról, módszerekről és technikákról esett szó, amelyek az iskolai agressziót megelőzik, alkalmas módon szankcionálják, illetve következményeit enyhítik, az okozott károkat pedig legalább részben reparálják, jóváteszik. Az online térben elkövetett bűncselekményekkel kapcsolatban elhangzott, hogy azok visszaszorítása érdekében heroikus munkát folytat a rendőrség. Ennek egyik fontos eleme, hogy a hatóság a társadalom figyelmét visszatérően ráirányítsa és tájékoztasson az áldozattá válás elkerülésének lehetőségeiről. A legfontosabb cél, hogy a kibervédelemmel foglalkozó szervezetek összefogásával, közös munkával, a kiberbiztonság-tudatosság fokozásával javuljon a lakosság digitális ellenállóképessége, és ezzel egyidejűleg csökkenjen az áldozattá válás kockázata.