Szövetségben a rendőrség és a pénzintézet
Újabb jelentős lépést tettünk az online csalások megelőzése és felderítése érdekében. Együttműködési megállapodást kötött az Országos Rendőr-főkapitányság és az OTP Bank.
A kiberbűnözők elleni hatékony és eredményes fellépés mind a rendőrség, mind a pénzintézetek számára kiemelten fontos. Ennek érdekében az Országos Rendőr-főkapitányság részéről dr. Töreki Sándor r. vezérőrnagy, bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes, az OTP Bank képviseletében Bucsek Gábor bankbiztonsági ügyvezető igazgató együttműködési megállapodást írt alá 2023. november 17-én. A két fél vállalja, hogy a jövőben még szorosabban összefognak a bűnmegelőzés, a képzések területén, az elkövetési módszerek elemzésében. A gyors információáramlás és az azonnali reagálás érdekében pedig 24 órás ügyeleti rendszert alakítanak ki a két szervezet között.
A megállapodás aláírását követően a vezetők a rendőrség budapesti székházában tájékoztatták a sajtó képviselőit az együttműködés részleteiről, az elmúlt időszak eredményeiről, tendenciáiról, és felhívták a figyelmet a legfontosabb bűnmegelőzési tanácsokra is.
A rendőrség részéről elhangzott, hogy a rendőri eljárásban regisztrált csalások kategóriájában az elmúlt időszakban az online térben elkövetett jogsértések száma emelkedett a legnagyobb mértékben. A 2021-es évhez képest 2022-ben megduplázódott az esetek száma, míg a 2019-es adatokhoz képest 132 százalékos az emelkedés. Ugyancsak jelentős emelkedés tapasztalható az előző évhez képest az egyéb, kibertérben történt bűncselekmények körében és az ehhez kapcsolódó pénzmosás esetében is. Az online csalások elkövetői az idei év első tíz hónapjában mintegy 9 milliárd forint kárt okoztak.
Bucsek Gábor kiemelte, hogy a ma aláírt együttműködés legfőbb haszonélvezői a pénzintézet ügyfelei. Szólt arról, hogy az elemzések szerint az online csalások elkövetési metodikája nagymértékben hasonlít az úgynevezett unokázós csalásokhoz, hiszen az elkövetők napjainkban is a sértettek érzelmeire hatnak.
A bűncselekmények robbanásszerű növekedése és a kiberbűnözők által okozott tetemes kárérték is indokolta, hogy a rendőrség és a bank is több fronton vegye fel a harcot a jelenség ellen. Az idén októberben indított Mátrix Projektben háromszáz szakemberrel üzentünk hadat az ilyen típusú jogsértések visszaszorítása érdekében, másfél hónap alatt jelentős eredményeket elérve.
A témához kapcsolódó videónkat megtalálja ide kattintva a magyar rendőrség Facebook oldalán.