Találkozó a partnerség jegyében
Rendőrök és romák beszélték meg a cigányság mindennapjaival kapcsolatos tapasztalataikat Békésen, a Rendőrkávéházban. A kezdeményezés célja a kommunikáció élénkítése, a problémák feltárása, és együttműködés a megoldás érdekében.
A cigányság képviselői és rendőrök ültek egy asztalhoz Békésen, a 2023. november 16-án megtartott Roma Police Café elnevezésű rendezvényen. A kezdeményezés célja, hogy a résztvevők kevésbé hivatalos, kötetlen és közvetlen formába beszélhessenek tapasztalataikról, egyeztethessék a nézőpontjaikat, véleményeiket.
Négy témát vitattak meg, a beszélgetést a témagazdák tették gördülékennyé. Szó volt a cigányság mindennapjairól, a romák és a rendőrség kapcsolatáról, a rendészeti életpályáról, valamint arról, hogy Békés vármegyében milyen jelenségek, bűncselekmények befolyásolják a közösségek, illetve az egyének biztonságérzetét. A meghívott közel 30 vendég minden témához hozzászólhatott, a témafelelősök minden asztaltársasághoz odaültek és mindenkit arra biztattak, hogy használják ki az érdekegyeztetésnek ezt a lehetőségét, osszák meg gondolataikat, gondjaikat, terveiket. Hangsúlyozták, hogy ez a párbeszéd erősítheti a rendőrök és a romák közötti együttműködést, ezáltal a problémák feltárását, elemzését, és a megoldási lehetőségek közül a legjobb kiválasztását, megvalósítását. A társadalmi csoportok érdekeinek egyeztetése, az együttélési normák betartása, az egymásra odafigyelés fontos előfeltételei az elfogadásnak, az esetlegesen előforduló konfliktusok megoldásának.
A rendőrség arra törekszik, hogy a Békés vármegyében élőkkel az önkormányzatok, intézmények, civil szervezetek vezetőinek, munkatársainak segítségével élénk kapcsolatot tartson fenn, és a közrendet, közbiztonságot érintő észrevételekre a lehető legrövidebb idő alatt megnyugtató válaszokat adjon. A Police Café ennek az együttműködésnek az egyik formája. A bűnmegelőzési szakemberek rendszeresen teremtenek olyan alkalmakat, ahol különböző társadalmi csoportok képviselőivel, vagy akár egy forgalmas helyen járókelőkkel találkozhatnak és válthatnak szót a környezetük biztonságáról, saját biztonságérzetükről.