Téli állatvédelem

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság a hideg időszakra való tekintettel a felelős állattartásra hívja fel a figyelmet.

A kinti kutyák, macskák tartása is lehet felelősségteljes. Az állatokra fókuszálva olyan megoldásokra kell törekedni, hogy kedvencünk a hideg, fagyos időben is megfelelően érezze magát, biztonságosan átvészelje a telet.

A felelősségteljes kinti tartás egyik legfontosabb eleme, hogy jószágainknak megfelelő házat, ólat kell biztosítani, ahova a hideg ellen visszavonulhatnak. Fontos, hogy a hajlék jól legyen szigetelve, azt esőtől és széltől is védetté alakítsuk, a fekvőhely pedig – legyen az takaró vagy szalma – mindig száraz maradjon. Arról se feledkezzünk meg, hogy a kedvencek lakóhelye időként alapos tisztítást igényel!

Amennyiben nem a kutya- vagy macskaház mellett döntünk, akkor biztosítani kell, hogy hideg időben az előszobába, garázsba vagy valamilyen esőtől és széltől védett helyre be tudjanak húzódni kedvenceink.

A téli kinti tartás során fokozottan kell figyelnünk az állatnak kitett ivóvízre és – a zordabb körülmények miatt a megszokottnál nagyobb mennyiségű – ételre is. Érdemes fedett helyre tenni az etető- illetve itatótálat. Az utóbbi külön figyelmet igényel, hiszen télen gyorsan befagyhatnak a kinti vízfelszínek.

Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy még a barátságtalan időjárásban is igényli gazdája társaságát a kutya és a macska, függetlenül attól, hogy benti vagy kinti tartású. Kint élő kedvenceinkkel való közös időtöltés – mely gazdának és állatnak is javára válik – arra is alkalmat ad, hogy ellenőrizzük, minden rendben van-e az egészségükkel, illetve, hogy nem kell-e melegebb búvóhelyet biztosítani számukra.

Fontos, hogy az idősödő állatokat, fiatal kölyköket vagy beteg kutyát, cicát semmiképpen ne kötelezzünk kinti létre, mert nem tudják szabályozni a hőháztartásukat, amely kritikus esetben halálukat is okozhatja.

Közös felelősségünk a helyes állattartás, az állatokról való gondoskodás, egészségük és életük védelme. Nem lehet elégszer hangsúlyozni: a felelős állattartás nem csak azt jelenti, hogy ételt és italt teszünk a jószágok elé. Ez a vállalás sok időt, ezáltal elkötelezettséget, állattartói ismereteket, megfelelő odafigyelést és nem utolsósorban anyagi áldozatot is követel!

Az állatkínzás bűncselekmény! Amennyiben bántalmazott, nem megfelelően tartott, vagy elhagyott állatról szereznek tudomást, kérjük, hogy az illetékes hatóságoktól, állatvédelmi szervezetektől haladéktalanul kérjenek segítséget!

<< Vissza az előző oldalra