A szépkorúakért
Nyugdíjas kortárs-segítők képzése kezdődött Csongrád megyében.
Magyarországon hozzávetőleg minden ötödik ember időskorúnak számít, vagyis már betöltötte a hatvanadik életévet. Az idősek életkori, fizikai sajátosságaikból, a társadalomban betöltött szerepüknél fogva fokozottabban veszélyeztetettebbek bizonyos bűncselekményekkel szemben. Ugyanakkor egészségi állapotuk, sokszor magányos és elszigetelt életmódjuk, anyagi lehetőségeik miatt kevésbé képesek a jogsértések elleni védekezésre.
Az életkori megoszlást figyelembe véve, az elmúlt esztendő statisztikája alapján, az időskorú sértettek esetében Csongrád megyénkben némi emelkedés volt tapasztalható. Az áldozatok főként vagyon elleni bűncselekmények, így elsősorban lopások, betöréses lopások szenvedő alanyai.
A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának kiemelt szakmai feladata, hogy e fokozottan kiemelt kockázatú áldozati csoport számára prevenciós tanácsait, felhívásait, tájékoztatóit a lehető legrövidebb, legközvetlenebb módon jutassa el. A hatékonyság egyik fontos eszköze a közvetlen és személyes információátadás. Általános tapasztalat, hogy a különböző korosztályhoz tartozók a prevenciós tanácsokat leginkább a hasonló életkorúaktól fogadják a legszívesebben. Ezt figyelembe véve ősszel megkezdődött a nyugdíjas kortárs-segítők toborzása, majd október hónapban Kisteleken és Csongrádon megindult a Csongrád Megyei RFK Bűnmegelőzési Osztály kortárs-segítőket képző programja. A projekt keretében a nyugdíjas önkéntesek a legfontosabb bűnmegelőzési ismereteket szerezhetik meg. Az előadások során az érdeklődők megismerkedhetnek az áldozatvédelem és áldozatsegítés, valamint a vagyon- és személyvédelem lehetőségeivel, a családon belüli erőszak mibenlétével, a jogszabályi háttérrel. A képzést a TÁMOP 5.6.1.C/11-2 „Csongrád megyei összefogás az áldozattá válás megelőzése és az áldozatsegítés érdekében" nyertes pályázat keretén belül leforgatott négy vagyonvédelmi prevenciós kisfilm vetítése és értelmezése teszi befogadhatóbbá. A filmek közül az egyik kifejezetten az idősek védelme témában készült el. A nap zárásaként a jelentkezők megkapták a legfontosabb segítő szervezetek tevékenységi körének ismertetőit, elérhetőségeit, továbbá az BMO prevenciós tájékoztatóiból egy-egy mintacsomagot is átvehettek. A csomag része egy időseknek szóló plakát is, amelyet október-november hónapban a rendőrkapitányságok az idősek által leggyakrabban látogatott közintézményekben helyeznek ki.
Az osztály munkatársai a jövőben folyamatos kapcsolattartással támogatják a már kiképzett segítők munkáját. A tervek szerint a képzés-sorozat november, december hónapokban Szegeden folytatódik.