Bűnmegelőzési jótanácsok idősek számára
A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság az Idősek Világnapja alkalmából vagyonvédelmi óvintézkedések megtételére hívja fel a lakosság figyelmét. A főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya a témához kapcsolódóan korábban rajzpályázatot is hirdetett.
A szépkorúaknak szóló tanácsok, kiadványok megjelentetése, prevenciós témájú előadások, fórumok és egyéb rendezvények szervezése mellett a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság is igyekszik felhívni a figyelmet, milyen fontos szerepe van a megelőzésben a családtagok, ismerősök törődésének, az idősek környezetében élők odafigyelésének.
Részben ez motiválta a főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya által a tanévkezdéshez kapcsolódva meghirdetett gyermekrajzpályázat témáinak kiválasztását is. A pályázaton két téma közül választhattak az alsó tagozatos gyerekek. A Biztonságban az egész család címmel elkészült rajzok mellett számos pályamű érkezett Nagyszüleink biztonsága témában is, melynek kapcsán arra voltunk kíváncsiak, hogyan látják a kisiskolások az egyedül élő, illetve napközben gyakran egyedül lévő nagyszülők védelmét, biztonságát.
A rajzok értékelése folyamatban van, de már az előválogató alapján örömmel tapasztaltuk, hogy a pályázó gyermekek rendkívül tájékozottak a választott témát illetően. A szépkorúak biztonsága kapcsán a 107 rendőrségi és a 112 általános segélyhívó telefonszámok ismerete, valamint a hatékony vagyonvédelmi eszközök alkalmazása mellett főként a családtagok - beleértve a fiatalabb generációkat is - támogatására, törődő odafigyelésére helyezték a hangsúlyt.
A szépkorúak életkori, fizikai, mentális jellemzőik, egészségi állapotuk, sokszor elszigetelt életmódjuk és anyagi lehetőségeik miatt fokozottan veszélyeztettek bizonyos bűncselekményekkel szemben. Az áldozattá válás megelőzése szempontjából kiemelkedő szerepe van a lakókörnyezetnek.
Az idősek sérelmére elsősorban a vagyon elleni bűncselekmények elkövetése gyakori. Az elkövetők az áldozatok jóhiszeműségét használják ki. Előfordul, hogy a tettesek hivatalos személynek, önkormányzati alkalmazottnak vagy gázóraleolvasónak adják ki magukat, hogy bejussanak a sértettek lakásába, onnan főként készpénzt, takarékbetétkönyvet és ékszereket tulajdonítanak el.
Az ősz beköszöntével egyre több, tűzifával kapcsolatos hirdetéssel találkozhatnak az újságokban, amelyek nem egyszer jóval a piaci ár alatti értéken kínálják eladásra a tüzelőanyagot. Ilyenkor fennáll a veszélye, hogy az ígértnél kisebb mennyiséget és silányabb minőséget adnak el az óvatlan sértetteknek. A tűzifa bepakolásakor az elkövetőnek lehetősége van a lakóház szemrevételezésére is.
Fontos, hogy ne engedjenek be idegeneket az otthonukba! Ha bizonytalanok a tűzifa mennyiségét vagy származását illetően, kérjenek mérlegelési jegyet vagy származási igazolást!
A hivatalos személyek mindig fényképes igazolványt tartanak maguknál. Ha kételkednek az igazolvány hitelességében, kérjenek segítséget rokontól vagy a lakókörnyezettől!
Fontos az egészséges bizalmatlanság, ne mutassák meg idegeneknek, hol tartanak készpénzt az ingatlanban!