Bűnmegelőzési vetélkedővel várták a fővárosi nyugdíjasokat az „Idősek világnapján”
A Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya az „Idősek világnapja” alkalmából 2017. október 2-án meghívta az időskori kortárs segítőket egy játékos bűnmegelőzési vetélkedővel egybekötött áldozatvédelmi előadásra.
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének közgyűlése 1991-ben nyilvánította október 1-jét az „Idősek világnapjává”, hogy középpontba helyezze az idősebb generációt. Jelenleg világszerte közel 600 millió 60. életévét betöltött ember él, így fontos szempont, hogy a szép korúak nyugodt éveiket tényleg harmóniában és biztonságban tölthessék.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság kiemelt célcsoportjának tekinti az idősebb generációt, akik koruknál fogva fokozottabban veszélyeztetettek a különböző bűncselekményekkel kapcsolatban. A BRFK Bűnmegelőzési Osztálya már 2015 októberétől elkezdte az időskorúak védelmében megszervezni a vagyon- és áldozatvédelmi programjait. Sikeresnek mondható az „Egyszerű eszközökkel a biztonságért” megelőző vagyonvédelmi program, amelynek köszönhetően - a fővárosban - több mint 400 időskorú személyhez jutottak el közvetlenül tájékoztató kiadványaikkal, preventív jellegű tanácsaikkal. A speciálisan az idős generációkra igazított előadások alkalmával nagyon sok egyszerű, ám hatékony biztonságtechnikai eszközt osztottak ki a bűnmegelőzéssel foglalkozó rendőrök az idősebb generáció tagjainak. Az „Időskori Kortárs-segítő” elnevezésű program az időskorúak sérelmére elkövetett bűncselekmények visszaszorítását, az idősek szubjektív biztonságérzetének megteremtését, valamint olyan bűnmegelőzési tevékenység megvalósítását jelölte meg elsődleges céljaként, amely hozzájárul a bűnözést elősegítő bűnalkalmak csökkentéséhez.
A rendezvény kiváló alkalom volt arra, hogy a budapesti nyugdíjasok interaktív és játékos formában ellenőrizhessék eddig megszerzett bűnmegelőzéssel kapcsolatos ismereteiket, valamint tájékozódhassanak a biztonságukat veszélyeztető újfajta bűncselekményekről és esetleges áldozattá válásuk megelőzésének módjairól, mint a mostanában előforduló úgynevezett „unokázós” trükkös csalások, besurranások, illetve árubemutatós csalások.
Az eseményen továbbá megjutalmazták azokat az időskori kortárs segítőket is, akik egész évben aktívan adták át kortársaiknak azokat a bűnmegelőzési ismereteket, amelyeket korábban elsajátítottak a különböző előadások és tréningek során.