Eredményes bűnmegelőzés az Őrségben
Odafigyelés egész éven át. Tapasztalatok értékelése Őriszentpéter polgármesterével, a Kolping Gondozási Központ munkatársával és egy pozitív példa arra, hogy a fokozott óvatosság nem hátrány.
A Vas Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztályának munkatársai egész évben visszatérő jelleggel látogatják a nyugdíjas otthonokat és kapcsolatot tartanak a települési önkormányzatokkal annak érdekében, hogy az érintett korosztályhoz eljussanak azok az információk, melyek birtokában nagyobb valószínűséggel megelőzhetők a bűncselekmények.
A bűnelkövetők, jellemzően trükkös módszerhez folyamodva, az idősek jóhiszeműségét, lassabb reagáló képességét kihasználva okoznak kárt a sértetteknek. Volt, hogy csatorna-felújítás ürügyén csaltak ki kisebb-nagyobb összegeket, de előfordult már, hogy kéményvizsgálatot színlelve bírták rá a gyanútlan áldozatot arra, engedje be otthonába a hívatlan vendégeket. Az egyik leggyakoribb, hogy áramszolgáltató képviselőinek adják ki magukat és villanyóracserét színlelve jutnak be a lakásba. A tapasztalatok szerint, amíg az egyik elkövető eltereli a sértett figyelmét, szóval tartja, addig társa megkeresi a félretett pénzt, majd mindketten már a „zsákmánnyal” együtt sietve távoznak.
Nem elég kellően sokszor hangsúlyozni az odafigyelést és óvatosságra inteni lakosságot, hiszen vannak esetek, amikor emlékezve az intő szavakra, megfogadva a tanácsokat, valóban elkerülhető, hogy áldozattá váljunk. Egy őrségi asszony megköszönte munkatársaink törődését és már megnyugodva mesélt arról, amikor őt is hasonló szándékkal keresték fel ismeretlenek. Az asszony a hallottakra emlékezve, lélekjelenlétének is köszönhetően, gyanakvóan lépett fel a magukat az áramszolgáltató munkatársainak kiadó és túlfizetés miatt hozzá becsengető idegenekkel szemben. A néninek a hozott pénzből vissza kellett volna adni egy bizonyos összeget, de mielőtt beengedte volna őket, közölte velük, hogy előbb tájékozódik, ténylegesen az áramszolgáltató képviselői-e az „urak” és hívja a hozzátartozóját. A néni elmondása szerint, gyanakvása megijesztette az elkövetőket és így futva távoztak.
A bűncselekmények megelőzésében, a család támogató hozzáállásán túl, fontos szerep hárul a közvetlen lakókörnyezetre. Kisebb településeken különösen szembetűnő, mikor az utcán sétálva nem egy helybelivel találkozunk. Ha viselkedése gyanút ébreszt bennünk, figyelmeztessük erre szomszédainkat és forduljunk bizalommal a rendőrséghez!
A humán segítségnyújtáson és odafigyelésen túl Horváth Hajnalka, az őriszentpéteri Kolping Gondozási Központ képviseletében felhívta a figyelmet a házi jelzőrendszeres segítségnyújtás lehetőségére és beszélt a bemutatott eszköz gyakorlati tapasztalatairól.
Az egymásra odafigyelést hangsúlyozta Őr Zoltán, Őriszentpéter polgármestere is. A városvezető a Bűnmegelőzési Alosztály munkatársainak tevékenységén túl, pozitívan értékelte a helyi rendőrök munkáját, a lakosságra történő odafigyelését és a hangsúlyozta a település jó közbiztonságát. Elmondta, hogy a városban kiépített kamerarendszer a közösség érdekét szolgálja, segítséget nyújt a bűncselekmények eredményes felderítéséhez és nem utolsó sorban a bűnelkövetések tekintetében visszatartó hatással is bír.
Az eredményes munka elengedhetetlen feltétele az együttműködés és az egymásra való kölcsönös odafigyelés. Fogadják meg tanácsainkat, forduljanak bizalommal munkatársainkhoz annak érdekében, hogy a bűncselekmények minél nagyobb számban megelőzhetőek lehessenek!