Összefogással a trükkös csalók ellen, az idősek védelmében
Prevenciós szóróanyaggal is tesz az unokázós trükkös csalások számának visszaszorításáért a Budapesti Rendőr-főkapitányság.
A nyugdíjas korosztályra leselkedő veszélyekre a Segítő Kezek infokommunikációs modellprogramban rendelkezésre álló eszközöket bevonva hívják fel az idősek figyelmét. A frissen elkészült tájékoztató első példányait Jeneiné dr. Rubovszky Csilla, miniszteri biztos, Terdik Tamás r. ezredes, Budapesti Rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese, Berár Iván r. ezredes, a BRFK V. kerületi Rendőrkapitányságának vezetője és Segyevi Zoltán r. alezredes, a BRFK Bűnmegelőzési Osztályának vezetője mutatta be és adta át a Belgrád rakparti Idősek Klubja tagjainak 2017. július 28-án, Budapesten.
A trükkös csalás elkövetői az esti, éjszakai órákban érkező telefonhívásokban az időskorúak gyermekének, unokájának adják ki magukat. Általában valamilyen vészhelyzetre (például baleset, fogva tartás) hivatkozva azonnal pénzt, ékszereket, értéktárgyakat kérnek tőlük, amiért ők maguk nem tudnak elmenni, így egy ismerősüket küldik. Jellemző, hogy az elkövetők pszichológiai, érzelmi ráhatást is gyakorolnak (például sírnak, jajgatnak), amely még jobban meggyőzi a hívott személyeket a baj súlyosságáról, és azonnali segítségnyújtásra ösztönzi őket.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság kiemelt figyelmet fordít az időskorúakkal kapcsolatos bűncselekmények megelőzésére, az elkövetők beazonosítására, elfogására. Az elmúlt időszakban elért jelentős sikereiknek köszönhetően az unokázós bűncselekmények száma csökken. A leghatékonyabb eszköz a csalások megakadályozására, ha az idősek ismerik a módszert, így a próbálkozások már a telefonhívásnál megrekednek.
A telefonkészülék zsinórjára akasztható szóróanyag célja, hogy az időskorúakat minden hívás alkalmával figyelmeztesse arra, hogy legyenek körültekintőek és mindig ellenőrizzék le, ki hívta őket és kivel beszélnek. Minden esetben hívja fel a bajba jutottként hivatkozott hozzátartozóját. A bűnmegelőzési tájékoztatót Braille-írással is elkészítették, ez a változat lehetőséget ad a gyengén látóknak a bűnmegelőzési tanácsok megismerésére.
Jeneiné dr. Rubovszky Csilla elmondta, hogy egészen megrázó helyzetekkel találkozott, egy 86 éves hölgyet minden készpénzén túl az összes könnyen értékesíthető vagyontárgya, ékszere kicsalásával semmiztek ki a bűnözők.
„A Segítő Kezek kiemelt célja az idősek életminőségének jobbítása, a gondozó családtagok terheinek mérséklése, munkavállalásának elősegítése, a szociális és egészségügyi ellátórendszerek tehermentesítése mellett a nyugdíjas korcsoport ellen irányuló bűncselekmények számának jelentős csökkentése is. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium így a rendőrség természetes szövetségese a korosztályt fenyegető egyik tipikus csalás elleni fellépésben is. A szóróanyag és az abban közzétett tudás a modellprogram bekapcsolódásával az ország több mint 400 településén terjeszthető, az internet-hozzáféréssel rendelkező számítógéppel ellátott ötezer időskorú résztvevőhöz közvetlenül eljuttatható.” – tette hozzá a miniszteri biztos.