Program az idősek áldozattá válásának megelőzésére
Tovább bővült a „Veszprém megyei idős bűnmegelőzési kortárssegítő programban” részt vevő segítők száma.
A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság (VMRFK), a Veszprém Megyei Kormányhivatal Gyámügyi és Igazságügyi Főosztály Igazságügyi Osztályával, illetve több megyei nyugdíjas szervezettel közösen országosan is újszerű programként 2011-ben indította el a „Veszprém megyei idős bűnmegelőzési kortárssegítő programot”. Ennek lényege, hogy maguk az érintettek is tegyenek, tehetnek az idősek sérelmére elkövetett bűncselekmények megelőzése érdekében. Előzetes feltérképezés alapján kiválasztottuk azokat, akik aktivitásuk, a helyi közösségben betöltött szerepük alapján alkalmasak voltak arra, hogy a településen az idősek sérelmére elkövetett bűncselekmények megelőzésével kapcsolatos feladatokat lássanak el kortársaik között. Tapasztalataink szerint, életkoruk alapján a segítők a potenciális áldozatokkal megtalálták azt a közös nyelvet, amellyel hatékonyan közvetíthették a prevenciós tanácsokat, átadhatták az áldozattá válás megelőzésével, illetve az áldozatsegítéssel kapcsolatos információkat. Szoros kapcsolatot tartottak a település rendőrével, vagy az érintett rendőrkapitányság megelőzési előadójával, a település polgármesterével és szociális munkatársaival is.
A programban jelenleg mintegy 130 idős kortárssegítő vesz részt. Az utánpótlásra kiemelt hangsúlyt fektet a főkapitányság, és a programot szakmai konferenciákon (többek között a járási közbiztonsági egyeztető fórumokon és azok munkacsoportjai ülésein) is propagálja. Ennek köszönhetően az új kortárssegítők száma folyamatosan bővül. Az új belépőket a VMRFK Bűnmegelőzési Osztályának munkatársai felkészítik, részükre kiadványokat adnak át, majd rövid idő belül utánképzésben részesítik és figyelemmel kísérik munkájukat.
Ilyen képzésre került sor 2016. június 23-án délután Devecseren, a település idősek klubjában is, ahol nyolc új idős bűnmegelőzési kortárssegítő csatlakozott a programhoz. A képzésen jelen volt a területi járási közbiztonsági egyeztető fórum idősügyi munkacsoportjának vezetője is.
A kiadványok és a szóbeli tájékoztatás mellett, a bűnmegelőzési osztály által összeállított szakmai kézikönyvet is kaptak az új kortárssegítők, amely könnyen érthető, a témával kapcsolatos ismereteket, illetve egyedi élethelyzeteken alapuló, előre megfogalmazott prevenciós tanácsokat is tartalmaz.