„Pusztán Hatan Újratöltve" Kecskeméten
A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatásával a „Pusztán Hatan Újratöltve”, avagy hat megye rendőrségi összefogása az alföldi külterületeken és tanyákon élők biztonságáért című projekt – a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság koordinálásával – 2020. szeptember 25-én Bács-Kiskun megyei állomásához érkezett.
A programnak helyszínt biztosító Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtárban a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház társulata előadásában csaknem 50 nyugdíjas vendég láthatta a „Vigyázat! Csalók!” című, a mindennapok eseteit feldolgozó, tanulságos, és egyben szórakoztató epizódsorozatot.
Az előadás célközönsége kifejezetten az idős korosztály volt. A megtörtént bűncselekmények, csalások körülményeit, az elkövetői módszereket, magatartásformákat bemutatva ajánlásokat, megoldásokat ismertetve hívták fel a figyelmet az elkerülés módozataira.
Az érdeklődők a tanulságos eseteket feldolgozó epizódokat követően, azokhoz kapcsolódóan megtekinthették a pályázat által biztosított „vagyonvédelmi bemutató táskát” is. Végül vagyonvédelmi, áldozatvédelmi kérdéseket tehettek fel a szakembereknek.
A prevenciós előadók a témával kapcsolatban az alábbi ajánlásokat adták:
- A besurranó tolvaj jellemzően csukott, de nem zárt ajtón jut be az otthonokba. Ezért lakásuk ajtaját, a kaput minden esetben zárják be, függetlenül attól, hogy otthon tartózkodnak-e vagy sem!
- Az idegeneket – lehetőség szerint – a zárva tartott kerítésen, bejárati ajtón keresztül kérdezzék meg látogatásuk céljáról, és csak állításuk valódiságának ellenőrzése után nyissanak ajtót, kaput!
- A trükkös tolvajok általában többen vannak, mindenkinek megvan a saját szerepe, hiszen a figyelmet próbálják elterelni.
- Házaló árusoktól vásárolni nem biztonságos, hiszen a későbbiek során nincs lehetőség reklamációra. Gyakran utólag merül fel a termék rossz minősége, használhatatlansága.
- Jó, ha tudják, hogy a közüzemi szolgáltatók túlfizetés esetén soha nem viszik házhoz a túlfizetett összeget, és sosem jelzik ezt személyesen!
- Hivatalból, bankból, pénzügyei intézése érdekében sem keresik fel hívatlanul személyesen otthonában.
- Idegeneknek magukról, értékeikről, családjukról, szomszédjaikról ne adjanak ki –távollétükre, vagyoni viszonyaikra vonatkozó – bizalmas információkat!
- Készpénzt rövid időre se adjanak kölcsön idegennek, hivatkozzon bármilyen indokra: balesetre, sürgős életmentő műtétre, orvosi beavatkozásra vagy betegszállításra!