Unokázós csalók újabb próbálkozásai Fejér megyében
A Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság és a Dunaújvárosi Rendőrkapitányság bűnmegelőzési szakemberei a polgárőrökkel együtt hasznos tanácsokkal látták el a szépkorúakat.
Az elmúlt hetekben Dunaújvárosból és a megyeszékhelyről is több bejelentés érkezett a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság ügyeletére, miszerint csalók idős embereket próbáltak meg tévedésbe ejteni, és egy alkalommal sikerrel is jártak.
Az unokázós csalók módszere, hogy az elkövetők telefonon felhívják a kiszemelt, idős éveiben járó áldozatot, és elhitetik vele, hogy közeli hozzátartozója, gyermeke, vagy unokája bajba került, akin életmentő műtétet hajtanak végre, vagy fogva tartják, és az ő megbízásából telefonálnak. Olyan eset is előfordult, hogy a megtévesztő az idős áldozat gyermekének adta ki magát, akinek a hangja a baleset miatt nem felismerhető. Volt arra is példa, hogy rendőrnek adta ki magát a csaló, aki a hívott személy rokonának balesete kapcsán felmerült költségei fedezése érdekében kért pénzt.
A bűnelkövetők ilyen, és ehhez hasonló ürüggyel veszik rá a gyanútlan embereket arra, hogy készpénzt, vagy ékszert adjanak át a telefonhívás után érkező közvetítőnek.
A Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési kollégái a Dunaújvárosi Rendőrkapitányság bűnmegelőzési szakembereivel, valamint a Pannon Polgárőrség képviselőivel együtt 2020. május 27-én Dunaújvárosban, az üzletközpontok közelében hasznos tanácsokkal, figyelemfelhívó szórólapokkal látták el a bűncselekmény szempontjából leginkább veszélyeztetett korúakat.
Kérjük, hogy az áldozattá válás elkerülése érdekében fogadják meg a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság tanácsait:
- Ne bízzanak meg a váratlanul telefonon vagy személyesen jelentkező idegenekben!
- Amennyiben gyanús telefonhívást kapnak, haladéktalanul vegyék fel a kapcsolatot unokájukkal, gyermekükkel, hozzátartozójukkal, mert ezzel ellenőrizni tudják a hívás valódiságát!
- Soha ne adjanak át pénzt, ékszert, vagy más értéket idegenek számára!
- Ne beszéljenek idegenek előtt, nyilvános helyen magánügyeikről, hiszen ezeket az információkat a bűnelkövetők felhasználhatják!
- Gyanús idegenek látogatása esetén jegyezzék meg személyleírásukat, gépjárművük rendszámát!
- A családtagok, rokonok, barátok beszélgessenek a veszélyeztetett korosztály tagjaival erről a jelenségről, a bűnelkövetési módszerekről, és készítsék fel a hozzátartozójukat arra, mit tegyenek, ha hasonló szituációba kerülnek!
- Bűncselekmény gyanúja esetén azonnal értesítsék a rendőrséget!
A fenti ajánlások betartásával, a hozzátartozók idősekkel való folyamatos kapcsolattartásával, odafigyelésével megelőzhetők a trükkös csalások.
Az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálatának az időskorúak védelmében megjelent bűnmegelőzési témájú közleménye és tanácsai az alábbi linken olvashatók: