A drogokról
"A kábítószer gyötrő szenvedést jelent az azt használók és szeretteik számára. Kimarja az emberek, a családok és a társadalom szövetét. Ez a kérdés mindannyiunk személyes ügye kell hogy legyen."
(Ban Ki Mun ENSZ főtitkár)
Minden társadalmi csoport egyesített erejére szükség van, hogy külön figyelmet szentelhessünk azokra, akik személyes vagy családi helyzetük, illetve függőségük révén ennek a veszélynek vannak kitéve. Lehetővé kell tennünk számukra, hogy a drogok helyett újból saját kezükbe vehessék életük irányítását. Megbízható útmutatást, munkalehetőséget kell adnunk a fiataloknak és esélyt az életüknek értelmet és értékeket adó tevékenységekben való részvételre.
A szülőket támogatnunk kell abban, hogy szeretetet és megfelelő mintát adhassanak gyermekeik számára. El kell érnünk a társadalom marginalizált csoportjait is, hogy megkapják azt a törődést, amelynek segítségével megbirkózhatnak viselkedésbeli, pszichológiai vagy egészségügyi problémáikkal. Ezzel reményt adhatunk nekik. Azoknak, akik függőségben szenvednek, elengedhetetlen a hatékony kezelés. (ENSZ főtitkárának üzenete a 2011-es Drogellenes Világnap alkalmából)
A drogprobléma világméretű, nem mentes tőle egyetlen társadalom sem. Számos nemzetközi szervezet és minden állam a saját politikai-, gazdasági-, társadalmi-, egészségügyi-, oktatási-, szociális- eszközrendszerével és ultima ratio-ként a büntető igazságszolgáltatással próbálja meg kezelni a fennálló és a prognosztizálható veszélyeket. Ez az a téma, amely nem hagyja hidegen sem a legmagasabb döntéshozói szinteken zajló egyeztetéseket, sem a családi vagy baráti körben folytatott beszélgetéseket.
A kábítószer okozta társadalmi és egyéni károk visszaszorításában, enyhítésében a Rendőrségnek meghatározó szerepe van.
Magyarországon, 2012-ben a visszaélés kábítószerrel-típusú bűncselekmények mennyisége 12,7%-kal csökkent. A rendőri szervek 5.176 bűncselekményt regisztrálták. A gyermekkorú elkövetők száma 13, a 14-15 éves korosztályba tartozók száma 140, a 16-17 évesek száma 417, a fiatal felnőttek (18-24 életév) száma 2.058 volt.
Az elmúlt évben 16.293 bűnelkövető alkohol befolyása alatt, és 2.850 kábítószer befolyása alatt követette el cselekményét. A bűncselekmény bekövetkeztekor a sértettek közül 7.072-en voltak alkoholtól és 641-en kábítószertől befolyásolt állapotban.
A tudatmódosító szerek magatartásra gyakorolt hatását vizsgálva nem hagyható figyelmen kívül az alkohol sem, amely különösen a fiatal korosztály körében ölt riasztó méreteket. A fiatalok körében egyre inkább terjed az úgynevezett rohamivás, amelynek célja a minél gyorsabb lerészegedés. Lehetőség szerint még a szórakozóhelyre érkezés előtt isznak a tinik, az olcsóbb bolti vagy az otthonról elhozott italokat fogyasztva - nem ritkán némi gyógyszer rásegítéssel - így ugyanis olcsóbban és gyorsabban érnek célt. Elekes Zsuzsa 2011. évi ESPAD kutatása szerint: Európában 1995 és 2011 között 11-ről 18 százalékra nőtt a kábítószert legalább egyszer már fogyasztó 16 éves diákok aránya, 2007-től ezen az értéken stagnál ez a mutató. Magyarországon a tiltott szereket valaha kipróbálók aránya 1995 és 2011 között 5-ről 20 százalékra nőtt. A 16 évesek 94 százaléka ivott már alkoholt, ez az arány Európában 87 százalék. Havi rendszerességgel az európai tanulók 57, a magyarok 61 százaléka iszik, de míg Európában leginkább sört fogyasztanak, nálunk a tömény ital a domináns, amit inkább a lányok isznak. A dohányzás elterjedtségében Európa vezető országai közé került Magyarország, ahol átlag feletti az alkoholfogyasztás. Az előző hónapban lerészegedők aránya az ötödik legmagasabb értéket mutatja, az alkohol és gyógyszer együttes fogyasztása pedig a kétszerese az európai átlagnak.
Más értékelések szerint a 18 év alattiak harmada használt, használ valamilyen illegális anyagot. A fogyasztók jelentős része rekreációs célzattal használ tudatmódosító szert, ide értve a visszaélés szerű gyógyszerfogyasztást is.
A keresletcsökkentésben dolgozó munkatársainkat az elmúlt 2-3 év fogyasztói szokásainak megváltoztatása nagy kihívások elé állította. A tiltólistán nem szereplő pszichotróp anyagok térnyerése elsősorban a fiatalkorú rekreációs szerfogyasztók körében növekedett meg. Az új dizájner drogok, a marihuána kivételével kiszorították a piacról a klasszikus kábítószereket, és forgalmazásuknak, fogyasztásuknak büntetőjogi következményével sem kellett számolni 2012 tavaszáig.
A Rendőrség prevenciós munkatársai megragadnak minden találkozási lehetőséget a fiatalokkal, hogy hitelesen beszélgethessenek velük a drogfogyasztás következményeiről.
Legismertebb programjaink a DADA és az ELLEN-SZER amelyekben a 2012/13-as tanévben 36.500 gyermek vesz részt. A tematikus programokon kívüli iskolai órákkal, tábori foglalkozásokkal, szabadidős rendezvényekkel elért fiatalok száma közel kétszázezer.