A szünidő alatt is biztonságban
Néhány tanács a nyári hónapokra.
A tanév befejezésével nagyon fontos, hogy a gyerekek a szabadidőt hasznosan és biztonságban töltsék el. A nyári hónapokban sajnos fokozottan megnő az áldozattá válás lehetősége, a gyerekek veszélyeztetettsége, ugyanis a tanítás befejezését követően esetenként óvatlanabbá, figyelmetlenebbé válhatnak. Ügyeljenek környezetükre, biztonságukra, a testi épségükre, hogy felhőtlenül tölthessék a mindennapokat.
Közös felelősségünk, hogy fokozottan odafigyeljünk a gyerekekre, akár gyalogosan, akár kerékpárral közlekednek, mert még nem rendelkeznek azokkal az ismeretekkel, amelyek a biztonságos közlekedéshez elengedhetetlenül szükségesek, nem érzik a rájuk leselkedő veszélyeket. A közlekedési szabályok megtanítása, a veszélyek tudatosítása, a helyes magatartásminták átadása és a példamutatás megóvhatja őket a balesetektől, akár életmentő is lehet.
Fontos, hogy a gyermekek idegenekben ne bízzanak meg feltétel nélkül, velük ne menjenek sehova. Ha egyedül vannak otthon, ismeretlen személyt ne engedjenek be. A fiatalok ebben az időszakban több időt töltenek számítógép, okostelefon és táblagép közelében, ezért lényeges, hogy tisztában legyenek az internet használatának veszélyeivel.
Néhány tanács az internetet használó gyerekek számára:
- Kezeljék óvatosan azokat, akik a világhálón veszik fel velük a kapcsolatot! Nem tudhatjuk biztosan, ki van valójában a profil mögött, akivel beszélgetni kezdenek.
- Ne tegyenek közzé és ne osszanak meg kihívó képet, idegennel pedig semmilyen személyes információt (adatot, képet stb.)!
- Fogadják el, ha a szülők biztonsági szűrőt állítanak be a gépen, ezzel felügyelve, korlátozva a nethasználatot. Ez a gyerekek érdekeit szolgálja, használatukkal nagyobb biztonságban lesznek az online világban.
Lényeges felhívni a fiatalok figyelmét a kábítószerek és az új pszichoaktív anyagok használatának következményeire is.
Néhány tanács a fesztiválozó fiatalok számára:
- Fesztiválra, kulturális rendezvényre jegyet online csak megbízható forrásból vásároljanak!
- Ne fogadjanak el bontott italt idegenektől! Ne tegyék le poharukat, ne hagyják őrizetlenül, amíg meg nem itták annak tartalmát!
- Javasoljuk, hogy táskájukat lehetőség szerint maguk előtt tartsák, értékeiket ne a farzsebükbe tegyék, ne adjanak lehetőséget a zsebtolvajoknak!
- Kerüljék a hazafelé vezető úton a sötét, kietlen helyeket!
Amennyiben bűncselekmény áldozatává váltak, azonnal értesítsék a rendőrséget a 107 vagy a 112-es segélyhívó számok valamelyikén!