Gordon ismét megmenekült
A kiközösített fiatalt jelképező plüssfigurát ezúttal Beledben mentették meg a fiatalok attól, hogy bűncselekmények áldozatává váljon.
A rendőrök a Beledi Művelődési Ház szervezésében bűnmegelőzési foglalkozást tartottak Beledben, 2019. június 4-én az általános iskola 8. osztályos tanulóinak. A foglalkozást Walczer Zsuzsanna rendőr őrnagy a Győri Rendőrkapitányság bűnmegelőzési főelőadója vezette, amelyben segítségére volt Varga András rendőr főhadnagy a Kapuvári Rendőrkapitányság bűnmegelőzési főelőadója és Homonnai Judit a Győri Rendőrkapitányság közalkalmazottja.
A „Mentsétek meg Gordont!” elnevezésű program a szabadulós játékokhoz hasonló feladatokon keresztül tanította meg a diákokat arra, miként kerülhetik el akár a valós, akár a cybertérben, hogy zaklatás, zsarolás vagy megfélemlítés áldozataivá váljanak. Gordont, a társai által bántott, kiközösített fiatalt a játékban egy megbilincselt plüssmackó jelképezte. Őt kellett a tanulóknak logikai feladatok megoldásával, hol csapatonként külön, hol pedig több csoportnak összedolgozva kiszabadítani. A feladatok megoldásán keresztül a résztvevők játékos formában tanultak az internetes zaklatás elleni védekezés lehetőségeiről.
A játék többek között az alábbiakra mutatott rá:
- A diákok a saját közösségi oldalaikhoz tartozó belépési jelszavaikat ne adják meg másoknak. Ha a közösségi oldalakon számukra idegenek hívják őket személyes találkozóra, akkor szóljanak a szüleiknek, pedagógusoknak, az iskolarendőrnek, vagy az iskolai szociális segítőnek.
- A rendőrök ezen kívül felhívták a tanulók figyelmét arra is, hogy bekapcsolt állapotban soha ne hagyják őrizetlenül a számítógépet és ne maradjanak bejelentkezve, amikor nyilvános helyen “csetelnek” vagy belépnek a közösségi oldalakra.
- A feladványok sikeres teljesítésével a foglalkozás végén a diákok közösen szerezték meg a kulcsot, ami a bilincset kinyitotta, és sikerült kiszabadítani Gordont a fogságból.
Az interaktív játék, a bűnmegelőzési tanácsok, élmények megszerzése mellett megtanította a fiatalokat arra is, hogy a sikeres együttműködéshez mindenkire szükség van, mert mindenki hozzá tud valamit tenni ahhoz, hogy egyetlen társuk se érezze magát kiközösítve. A prevenciós társasjáték az internetes zaklatásra és az erőszakra összpontosított, de segítségével a diákok átfogó képet kapnak a bűnmegelőzés, az áldozatvédelem lényegéről.