Jubilált a D.A.D.A. vetélkedő Szombathelyen
Játékos verseny, jó hangulat és sok-sok értékes ajándék jellemezte a Szombathelyen megtartott tizenötödik D.A.D.A. vetélkedőt, amelyen tizenegy vasi csapat mérte össze tudását, 2014. május 9-én.
Tizennyolc évvel ezelőtt indult el a D.A.D.A. oktatás Szombathelyen, az Oladi Általános Iskola, Középiskola és Szakiskola Simon István Utcai Általános Iskolájában, amelyhez aztán számos oktatási intézmény csatlakozott az évek során. Az iskolák közötti megmérettetés előbb városi, majd megyei szintű vetélkedővé nőtte ki magát.
Az idei év különlegesnek számított a versenyek sorozatában, hiszen a jubileumi, tizenötödik megmérettetésre került sor a Simon István Utcai Általános Iskolában. A zsűri elnöke dr. Tánczi Tibor r. ezredes, a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi főkapitány-helyettese volt, akinek munkáját Kovács Rezsőné, a versenynek helyet adó iskola igazgató helyettese és Mihály Dzsesszika, az intézmény korábbi tanulója és volt D.A.D.A. diákja segítette.
Az eseményen tizenegy csapat mérte össze tudását, amelyek a különböző feladatok teljesítésével bizonyították felkészültségüket. Ilyen volt például egy, a verseny témájával – az iskolai erőszakkal – kapcsolatos rövid bemutató anyag elkészítése, vagy az activity, amely szintén nem maradhatott ki a versenyfeladatok közül. A diákoknak olyan feladványok elmutogatásával kellett megküzdeniük, mint például a rémálom, a számítógép-függőség, az elmagányosodás, az ingerültség, vagy a hivatalos személy elleni erőszak.
Hagyományosnak mondható feladatként szerepelt az a totó is, amely ebben az évben szokatlan formában valósult meg, ugyanis a bűncselekményeket diákok játszották el. Mindezeken túl volt olyan versenyszám is, amely – egy kisfilm megtekintése kapcsán – önálló gondolkodásra, vélemény kifejtésére sarkallta a fiatalokat.
A D.A.D.A. oktatásban résztvevő pedagógusok és szakemberek előadásaik során nagy hangsúlyt fektetnek a szabadidő hasznos eltöltésére adott tanácsokra, amelynek fókuszában a sport áll. Ezt szem előtt tartva az iskola meghívta három korábbi tanulóját, akik aktív, elismert és sikeres sportolók: Guzmics Richárdot, a Haladás futballistáját, Ligeti Richárdot és Ligeti Dánielt, akik a hazai és a külföldi versenyeken is sikeres szabadfogású birkózók. Mindhárman a sport fontosságát hangsúlyozták.
A Ligeti testvérek kiemelték, hogy a sikerekért meg kell küzdeni, de a dobogón állva, a Himnuszt hallgatva, minden fájdalom és szenvedés tovaszáll és helyébe az öröm, a felszabadult boldogság lép.
A három sportolón kívül négy másik, kimagasló teljesítményt nyújtó Vas megyei sportember is „szerepelt” a feladatok között: Németh Zsuzsanna és Gál Enikő többszörös karate bajnokok, Dancsó Zoltán hatszoros kick-box világbajnok és Halász Bence, a tavalyi Európai Ifjúsági Olimpia kétszeres aranyérmes dobóatlétája, országos ifjúsági bajnok. A velük készített interjúk feladványként szerepeltek, melyeket a csapatok sikeresen oldottak meg.
A nagyon izgalmas, mintegy két órás vetélkedést követően az első helyezést az ikervári Zichy Antónia Általános Iskola „Csendtörők” csapata érte el (felkészítőjük dr. Bíró Barnabás r. alezredes), a képzeletbeli dobogó második és harmadik fokára pedig a csákánydoroszlói Csaba József Általános Iskola csapatai, a „Bűnügyi helyszínelők” és a „Kőkorszaki erőszakik” állhattak fel (felkészítőjük Bakóné dr. Czitanovics Viktória r. százados).
Senki sem távozott azonban üres kézzel, hiszen az iskola a csapatok részvételét emléklappal, a felkészítő tanárok, kollégák munkáját pedig virággal és könyvajándékkal köszönte meg. A dobogós csapatok éremmel, valamint az iskola és a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztálya által összeállított ajándékcsomaggal gazdagodtak. A verseny fővédnöke, dr. Tiborcz János r. dandártábornok, Vas megye rendőrfőkapitánya által felajánlott különdíjak is méltó helyre kerültek: a győztes ikervári „Csendtörők”, a szombathelyi Zrínyi Ilona Általános Iskola „Megmentők”, valamint a csákánydoroszlói Csaba József Általános Iskola „Bűnügyi helyszínelők” nevű csapatainál.
Szabadkainé Brindicsár Orsolya r. főtörzsőrmester, a Kőszegi Rendőrkapitányság Büki Rendőrőrsének járőre versenytitkári minőségében nyújtotta át Németh Sándor, Bük város polgármestere és a Büki Turisztikai Desztináció Menedzsment által felajánlott ajándékcsomagokat a Dési Huber István Általános Iskola „Ipsum Bonum” csapatának.