Szünidei tanácsok
A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bűnmegelőzési Osztálya hasznos tanácsokkal látja el a vakációzó gyermekeket és szüleiket.
A nyári szünidő beköszöntének alkalmával a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy mennyi veszély leselkedik a gyermekekre a vakáció ideje alatt. Ahhoz, hogy a nyár gondtalan legyen, tartsanak szem előtt néhány tanácsot, elősegítve, hogy az iskolakezdésnél egyik diáknak se kelljen kellemetlen vakációs élményekről beszámolnia!
A szülők illetve nevelők ne mulasszák el felhívni gyermekük figyelmét az alábbiakra, illetőleg legyenek tekintettel a következőkre:
- Értéktárgyaikat, pénzüket tartsák biztonságos helyen!
- Ne bízzanak a gyermekre nagyobb mennyiségű készpénzt!
- Hívják fel a gyermekük figyelmét, hogy az utcán ne vegye elő mobiltelefonját, útközbe ne kezdeményezzen, illetve ne fogadjon hívásokat, ne játsszon a készülékkel, illetve azt ne adja át semmilyen kérésre!
- A lakáskulcsot ne hordja feltűnően a nyakában!
- Strandon, napközis táborban pedig ügyeljenek arra, hogy a lakáskulcs, pénztárca stb. soha ne maradjanak szem előtt!
- Gondoskodjanak arról, hogy legyen a gyereknél olyan irat, amelyből megállapítható a gyermek személyazonossága és a szülők elérhetősége!
- Tanácsos összefogni rokonokkal, jó barátokkal, esetleg szomszéddokkal, akik segítséget nyújtanak a gyerekek felügyeletében. Ne hagyják egyedül csellengeni a kiskorú gyerekeket az utcán, hiszen veszély leselkedhet rájuk!
- Ha a gyerekek csoportosan utaznak, legalább egy felnőtt kísérő legyen velük! Elsősorban tömegközlekedési járműveket vegyenek igénybe, ne az országút mellett stoppoljanak!
- Ha a gyermekek, fiatalok valamilyen késői időpontban megtartott programon szeretnének részt venni, oda csak csoportosan, lehetőleg felnőtt kíséretében menjenek, és kerüljék a rosszul kivilágított, elhagyatott helyeket!
- Mindig beszéljék meg a gyermekükkel, hogy ha bármi baja történne, kihez és hová forduljon segítségért!
- Mindig legyen információjuk a gyermek hollétéről, barátairól, mert baj esetén ennek tudatában van mód segíteni!
- Ha a szülő idegen, vagy gyanús személyre figyel fel a gyerek környezetében, vagy a lakás környékén, figyeljék meg őket és jelezzék a rendőrségnek!
- Tudatosítsák a gyerekekben, hogy idegeneknek soha ne nyissanak ajtót, a lakásba ne engedjék be őket!
- Ha az utcán idegen szólítja meg őket, sem útbaigazítás, sem pedig más indok alapján ne tartsanak velük! Az ismeretlen gépkocsijába ne szálljanak be, illetve ne fogadjanak el semmit! Hívják fel a gyermekek figyelmét, hogy az ilyen esetekről mindig szóljanak szüleiknek!
- Gyermekükkel napközben is rendszeresen tartsák a kapcsolatot előre megbeszélt időpontokban!
- Amennyiben veszélyben érzik magukat, bátran szólítsák meg az egyenruhás rendőrt, polgárőrt!
- Nyáron a gyermekek nagyobb százalékban hagyják el rövidebb-hosszabb időre otthonukat, hogy kalandot keresve felfedezzék a világot. Ezen esetekben - amikor teljesen magukra maradnak - nagyobb arányban ki vannak téve bűncselekmény elkövetésének, azonban a sértetti pozíció mellett - miután a zsebpénz már elfogyott - akár elkövetővé is válhatnak.
- A lelki gondok, a meg nem értés arra indítja a gyermekeket, hogy elcsavarogjanak otthonról, illetve egymás társaságában találjanak megértésre. A csavargás, a bandákba tömörülés több veszélyt is tartogat. Az elkóborolt gyermek bűncselekmény áldozatává válhat. A nála lévő vagyontárgyakat ellophatják, elrabolhatják, ő maga pedig rosszindulatú felnőttek áldozata lehet!
- A galeri tagok egymást lopások, rablások és más bűncselekmények elkövetésére, továbbá káros szenvedélyek kipróbálására bíztathatják.
Ezen kívül a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya javasolja a szülőknek, hogy a gyerekkel együtt készítsenek programtervezetet a nyárra! Gondolják át, milyen táborozásra, kikapcsolódásra van lehetőség! Fontos, hogy a gyermek szabadidejének minél nagyobb részét töltse hasznosan, szervezetten, érdekes programokkal, nyári munkával. Ezzel kapcsolatban adjanak részükre programkeresési feladatokat! A gyermekek érezzék, hogy figyelnek rájuk és az ő problémáik is fontosak!