Táborozóknak a nyár veszélyeiről
A gondtalan nyár érdekében tartott előadást a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársa.
A Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület felkérése alapján a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztály szakelőadója, Váróczi-Bakos Rita c. r. őrnagy a nyár veszélyei témakörben 2017. július 24-én prevenciós programot tartott a Kecskeméti Táncsics Mihály Középiskolai Kollégiumban táborozó hátrányos helyzetű fiatalok számára. A szakember a nyár veszélyeire, azok megelőzésének lehetőségeire játékos feladatok segítségével hívta fel a napközis táborban lévő 3-15 év közötti gyermekek figyelmét.
A biztonságuk érdekében elhangzott tanácsok között az alábbiak kiemelt figyelmet kaptak:
- A nyári szünidőben sok gyermek tartózkodik egyedül, felügyelet nélkül az otthonában. Fontos, hogy csak ismerőst engedjenek be a lakásba, baj esetén haladéktalanul hívják a szüleiket vagy a 112-es segélyhívó számot!
- Figyeljenek az internet használat során adataik megadásának veszélyeire, tudjanak a visszaélés elkerülésének lehetőségeiről! Ismerjék a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány, az általuk nyújtott telefonos szolgáltatások elérhetőségeit!
- Sokan a gyermekek hiszékenységét és gyengébb fizikai képességét kihasználva valósítanak meg bűncselekményeket. Ezért kiemelten fontos, hogy a gyermekek idegennel ne álljanak szóba, ne fogadjanak el tőlük semmit és ne menjenek el ismeretlen helyre!
- A nyári szünidő alatt a fiatalok csak azokra a helyekre menjenek játszani, barátokkal szórakozni, ahová a szülők elengedték őket! Tanácsos megbeszélni, hogy a gyermek milyen időpontra érjen haza, ha mégis közbejönne valami, mindenképpen értesítse erről szüleit a felesleges aggodalom elkerülése érdekében!
- Jól fontolja meg, hogy milyen értéktárgyat visz magával és azokat hol tartja! Egy hivalkodóan viselt ékszer, mobiltelefon, egyéb értéktárgyak könnyen felkeltheti mások érdeklődését!
- A strandokon és természetes vizek partján tartsák be a fürdőzésre vonatkozó szabályokat! Csak annyi értéket és pénzt vigyenek magukkal, ami feltétlenül szükséges, értékeiket helyezzék el a biztonságot garantáló széfben, vagy értékmegőrzőben!
Ha mégis bűncselekmény áldozatává válna, hívja a 107-es vagy a 112-es segélyhívó telefonszámok valamelyikét! Ne feledjék: a bűncselekmények többsége kellő odafigyeléssel, óvatossággal megelőzhető!