Grooming: Ragadozók a kibertérben
A grooming angol kifejezést arra a jelenségre használják, amikor egy felnőtt az interneten keresztül ismerkedik meg egy gyermekkel szexuális kapcsolat céljából. Az elkövetők legtöbbször barátságot vagy szerelmet színlelve cserkészik be a gyerekeket, hogy érzelmileg kötődve hozzájuk bármire ki tudják használni őket.
Az online groomingban a leginkább érintett célcsoport a 13-17 évesek csoportja (az esetek 99%-a tartozik ide). A kapcsolatfelvétel és a kommunikáció történhet közösségi oldalon, e-mailben, üzenetküldő alkalmazásban, chat oldalon vagy online játékokban.
A grooming jellemzői
- A kapcsolat kialakítása során az elkövető a valós személyét, életkorát, nemét sokszor eltitkolja, másnak adja ki magát, mint aki valójában.
- Az elkövetők leggyakrabban a közösségi oldalakat és a nyilvános chat szobákat használják.
- A megosztott személyes információk, különösen a kihívó képek figyelemfelkeltőek az elkövetők számra, és növelik a célponttá válás kockázatát.
- A bizalom elnyerése érdekében hamis, a célszemély számára vonzó információkat közöl magáról (nem, életkor, fénykép, érdeklődési kör), kedvesen viselkedik vele, esetleg kisebb ajándékokat küld.
- Az elkövető szándéka sokszor csak akkor lesz nyilvánvaló, amikor a célszemély valamilyen szexuális ajánlatot kap tőle, vagy az áldozat személyesen is találkozik az elkövetővel, aki erőszakoskodni próbál vele.
- Előfordulhat az a helyzet is, hogy a gyermek egy idő után a beszélgetésben kellemetlenül érzi magát, mert az elkövető egyre többször próbálja szexuális tartalmú beszélgetésbe is bevonni, egyre rámenősebben és tolakodóbban. Lehetséges az is, hogy az elkövető intim képeket küld magáról, illetve a másikat is erre kéri.
Az elkövetők jellemzői
- Az elkövető általában egy olyan felnőtt, aki nála jóval fiatalabbakkal szeretne szexuális kapcsolatot létesíteni.
- Célja, hogy rábírja a neten megismert gyerekeket arra, hogy személyesen is találkozzanak, és akkor – akár – erőszakkal is szexuális kapcsolatot létesítsen.
- További cél lehet, hogy pornográf tartalmú képeket vagy felvételt akar készíteni vagy kérni a gyerektől saját célra vagy azért, hogy azt másokkal megossza.
- Az is gyakori, hogy az elkövető a szexuális vágyait a gyerekekkel történő szexuális tartalmú beszélgetésekben, fantáziálásokban éli ki, ezért tart kapcsolatot fiatalokkal.
- Az elkövető a kapott képekkel vagy a beszélgetési előzményekkel zsarolhatja is az áldozatát, hogy az újabb képet, videót küldjön magáról, vagy egyezzen bele a személyes találkozóba és a szexuális kapcsolatba.
- Előfordult az is, hogy külföldi munka ígéretével külföldre utaztatta áldozatait, ahol prostitúcióra kényszerítette őket.
A megelőzés lehetőségei
- Legyen nyitott a gyermeke irányában!
- Tudatosítsa benne, hogy megbízhat Önben és számíthat a segítségére!
- Beszélgessen vele az online tér veszélyeiről és az ottani biztonsági szabályokról, különösen a személyes adatok megosztásának veszélyeiről!
- Tudatosítsa benne:
- Az interneten bárki mondhatja magát bárkinek.
- Akit személyesen nem ismerünk, az idegen, még ha az interneten rendszeresen is beszélgetünk vele.
- Ne tegyen közzé és ne osszon meg mással kihívó képet, idegennel pedig semmilyen személyes információt (adatot, képet stb.)!
- Ha találkozni akar valakivel, akit online ismert meg, mindig szóljon előtte Önnek, és csak az Ön engedélyével és jelenlétében találkozzanak!
- A fentiek alól nincsenek kivételek!
Mit tegyen grooming esetén?
- A gyermek szóljon a szülőjének, ha
- egy beszélgetés során veszélyben, fenyegetve vagy kellemetlenül érzi magát,
- szexuális tartalmú beszélgetést kezdeményeznek vele,
- fényképeket kérnek tőle vagy személyes találkozóra hívják!
- Tiltsák le a felhasználót! Mentsék le az üzeneteket, beszélgetéseket képernyőmentéssel!
- Jelentsék a honlap üzemeltetőjének!
- Ha az elkövető továbbra is zaklatja vagy fenyegeti gyermekét üzenetekkel, forduljanak a rendőrséghez!