Trükkös tolvajok, csalók – báránybőrbe bújt farkasok
A Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság a bűncselekmények megelőzése érdekében a következőkre hívja fel a lakosság figyelmét.
A trükkös csalók és tolvajok időről-időre visszatérnek megyénkbe, és új történettel, új átveréssel próbálják áldozataikat megtéveszteni. A legnagyobb veszélynek az egyedül élő nyugdíjasok, idős emberek vannak kitéve, akik fizikai állapotukból, életkorukból adódóan sérülékenyebbek, kiszolgáltatottabbak a bűncselekményekkel szemben. Az elkövetők az emberek jóhiszeműségét, segítőkészségét, hiszékenységét kihasználva a legkülönbözőbb legendákkal és történetekkel a kiszemelt áldozat bizalmába férkőznek, elérik, hogy beengedje őket lakásába, majd figyelmét elterelve az otthon tartott értékeket és készpénzt megszerzik. Ezek a történetek, legendák változatosak, szinte kifogyhatatlanok, igyekeznek a napi aktualitásokhoz igazítani azokat.
Az elmúlt években már többször is előfordult, hogy a bűnözők valamely szolgáltató alkalmazottjának adták ki magukat, és különböző okokra hivatkozva – mint például túlfizetés miatti pénz visszatérítés, tévedésből kifizetett hamis készpénz valódira cserélése, vagy készpénz felváltása – rávették áldozataikat, hogy otthon tartott készpénzük tárolási helyét előttük felfedjék, vagy akár önként át is adják részükre. Nagyon fontos tudni, hogy a szolgáltatók alkalmazottai díjbeszedéssel, pénz visszatérítések kifizetésével kapcsolatos feladatokat nem látnak el. A szolgáltató pénz visszafizetés esetén számlára utal, vagy a fogyasztásból jóváírja a túlszámlázás miatt keletkezett befizetést. Munkatársaik arcképes igazolvánnyal rendelkeznek, és minden esetben azzal igazolják magukat.
A bűncselekmények elkerülése érdekében a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság az alábbiakat tanácsolja:
- A legfontosabb, hogy SOHA ne engedjen idegeneket a lakásába, udvarába! A lakásajtókat, kertkapukat tartsa zárva a nappali órákban is!
- Ajtónyitás előtt mindig győződjön meg arról, hogy ki áll az ajtó előtt! Ajtajára szereltessen biztonsági láncot!
- Alaposan ellenőrizze a hivatalos személy igazolványát, szolgáltatóhoz, hivatalhoz, hatósághoz való tartozását! A rendőr és a tűzoltó sem kivétel!
- A víz-, áram-, gáz-, telefon-, kábeltévé szolgáltató, nyugdíjfolyósító, egészségpénztár munkatársai senkinek nem visznek házhoz pénzt!
- A közműszolgáltatók karbantartást, javítást előzetes bejelentés alapján végeznek, erről az állampolgárokat hivatalos levélben vagy közleményben értesítik!
- Pénzt csak a postás visz házhoz és az nem hamis!
- Idegen kérésére ne váltson pénzt!
- A megtakarított pénzét lehetőség szerint tartsa bankban! A mennyiben mégis tart otthon nagyobb összeget, idegenek előtt ne vegye elő!
- Családtagjai helyett ne fizessen ki tartozást, ne vegyen át nekik hozott pénzt, csak akkor, ha ezt előre megbeszélték! Egyéb esetben kérje meg az idegen személyt, hogy jöjjön vissza később, amikor hozzátartozói otthon tartózkodnak!
- Óvakodjon a házaló árusoktól, a rosszullétre, betegségre hivatkozó idegenektől!
- Éljen „egészséges” bizalmatlansággal, gyanakvással az Önt felkereső idegen személyekkel kapcsolatban!
Amennyiben a hívatlanul érkező idegen személlyel szemben kételyei merülnének fel – a lakásba, udvarba történő beengedés előtt –, kérjen segítséget rokonoktól, szomszédoktól, vagy szükség esetén hívja a rendőrséget az éjjel-nappal hívható 107-es, 112-es központi segélyhívó számok valamelyikén.
Kérjük fogadja meg tanácsainkat annak érdekében, hogy Ön ne válhasson csalók és trükkös tolvajok áldozatává!