800 millióval károsíthatta meg az önkormányzati tulajdonú céget

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda

A KR NNI nyomozói hűtlen kezeléssel gyanúsítják a kft. egykori ügyvezetőjét.

Térítésmentes gépkocsihasználat, túlárazott szolgáltatások, valamint egy olyan optikai elven működő szelektív hulladékválogató lízingelése, melynek a végén az eszköz a cég tulajdonába se került volna. Ezek a főbb momentumai azon listának, melyen azok az ügyletek szerepelnek, amiket egy önkormányzati tulajdonban lévő cég vezetője kötött különböző vállalkozásokkal és magánszemélyekkel.

A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Korrupció és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztály Kiemelt Ügyek Osztálya (KR NNI KGBEFO KÜO) különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntett megalapozott gyanúja miatt folytat büntetőeljárást K. Tamás ellen. A 44 éves férfi 2020-ban az egyik hazai város önkormányzatának tulajdonában álló kft. igazgatója volt. Beosztásából azért kellett távoznia, mert felmerült a gyanú, hogy a cégnek mintegy 800 millió forintos vagyoni hátrányt okozott. Elbocsátását követően kezdtek el nyomozni az ügyben a KR NNI KGBEFO KÜO munkatársai.

A több mint egy éve zajló nyomozás során egy szekrénynyi irat gyűlt össze. Az akták bizonyítják, hogy az egykori ügyvezető a 2020-as év szerződéseinek több mint egyharmadát oly módon kötötte meg, ami hátrányosan érintette az általa képviselt kft.-t.     

Volt, hogy térítésmentes használatra adott át luxusterepjárót egy magánszemélynek, ezzel összesen mintegy 6,5 millió forint vagyoni hátrányt okozva. A nyomozó hatóság gyanúja szerint különböző vállalkozókkal olyan szolgáltatásokra kötött szerződéseket, melyekre nem is lett volna szüksége a társaságnak, vagy olyan mértékben volt túlárazva az adott juttatás, mely nem volt arányban a szerződésben foglaltakkal. Ezen ügyletek kifizetése okán K. Tamás – a cég tulajdonosának engedélye nélkül – a kft. nevében 350 millió forintos kölcsönt vett igénybe egy másik önkormányzati társulástól, azonban a hitelezett összeget a cég nem tudta visszafizetni. Ezen felül egy olyan üzlet megkötése is már az aláírás előtti stádiumban volt, mely összességében mintegy 4 milliárd forintos kiadást jelentett volna a kft.-nek. A szerződés tíz éves futamidőre szólt, és egy olyan optikai elven működő szelektív hulladékválogató lízingelésére, mely soha nem került volna az önkormányzati cég tulajdonába.

Az igazgató működésével összefüggésben, év végére összességében közel 800 millió forint vesztesége keletkezett a kft.-nek. Az már spekuláció, hogy mennyi lett volna a teljes összeg, hogyha az utolsó biznisz is révbe ér, illetve, hogyha a vezetőt nem állítják fel a székéből.   

Természetesen kérdés az is, és vizsgálják a rendőrök, hogy mindez miért érte meg az igazgatónak, ahogy azt is igyekeznek felgöngyölíteni, hogy kikkel állhatott érdekeltségi kapcsolatban. Így nem kizárt, hogy a jövőben bővülhet még a gyanúsítotti kör.  

<< Vissza az előző oldalra