Európai összefogás az emberkereskedelem ellen
A magyar rendőrség 2022-ben is részt vett a munkacélú kizsákmányolás felszámolása érdekében megszervezett nemzetközi Europol akcióban.
Az EMPACT (Európai Multidiszciplináris Platform a Bűnügyi Fenyegetettségek Ellen) egy több szakterületet érintő, a hírszerzésre és a bizonyítékokra támaszkodó uniós kezdeményezés, amelynek célja az EU-t érintő legfontosabb bűnügyi fenyegetések kezelése.
Az EMPACT 2022-től kezdődő új szakpolitikai ciklusának továbbra is egyik kiemelt célja (és bűnügyi prioritása) a szexuális és munkacélú kizsákmányolás minden formájának (kényszermunka, adósrabszolgaság, házi szolgaság - „csicskáztatás”) beazonosítása és felszámolása.
A kitűzött célok elérése érdekében közös akciót tartottak 2022. június 15. és 21. között, amelyben Magyarországgal együtt 30 ország, valamint az Eurojust, az Europol és a Frontex is részt vett.
A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Felderítő Főosztály Emberkereskedelem Elleni Osztályának koordinációja mellett a tavalyi évhez hasonlóan idén is több állami, rendvédelmi és civil szervezet vett részt az akció sikeres végrehajtásában. Ennek megfelelően tevékeny szerepet vállalt az egy hetes akcióban valamennyi megyei (fővárosi) rendőr-főkapitányság, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda, a Készenléti Rendőrség rendészeti állománya, továbbá az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (OIF), valamennyi megyei (fővárosi) kormányhivatal munkaügyi főosztálya, a Máltai Szeretetszolgálat, a Magyar Vöröskereszt, továbbá a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei.
Több megyei rendőr-főkapitányság (Bács-Kiskun, Baranya, Fejér, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna) is sikeres elfogásokat hajtott végre az EMPACT akció időtartama alatt emberkereskedelem és kényszermunka miatt folyamatban lévő nyomozásokban. A tavalyi évhez képest nőtt a munkacélú kizsákmányolás elkövetése miatt indított nyomozások száma, amelyek főként háztáji rabszolgaságban, ún. „csicskáztatásban” öltöttek testet.
A megyei kormányhivatalok munkaügyi főosztályai az EMPACT akcióhét során több mint 18 millió forint értékben szabtak ki bírságot az ellenőrzött munkáltatókkal szemben, a legtöbb esetben a munkajogviszony bejelentésének elmulasztása miatt.
Idén a magyar hatóságok is külön figyelmet fordítottak az orosz-ukrán háborús konfliktus következtében hazájukat elhagyni kényszerülő ukrán menekültek kiszolgáltatott helyzetére, az akció során egyébként nem merült fel olyan információ, hogy ukrán állampolgárságú menekültek emberkereskedelem vagy kényszermunka sértettjévé váltak.
Az EMPACT akció hazánkban az alábbi eredménnyel zárult:
- az akcióban több mint 1638 fő vett részt;
- az akció alatt 5284 személyt, 2168 járművet, 874 helyszínt (üzleti vállalkozás, tanya, építkezés, hotel, pályaudvar, üzlethelyiségek, masszázs szalon, mezőgazdasági terület, stb.) és 3991 okmányt ellenőriztek;
- 19 személyt hallgattak ki gyanúsítottként emberkereskedelem és kényszermunka bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt. Az eljárás alá vont elkövetők mindegyike magyar állampolgár, közülük 5 fő gyanúsítható kényszermunka elkövetésével;
- emberkereskedelemmel összefüggésben 8 áldozatot azonosítottak: 5 fő szexuális kizsákmányolás (mindannyian nők) és 3 fő kényszermunka sértettje. A sértettek között egy 18 év alatti áldozat is szerepel. A fentieken túlmenően további 7 személy kapcsán merült fel, hogy emberkereskedelem potenciális áldozatai lehetnek;
- A végrehajtott realizálások során mobiltelefonokat, számítástechnikai eszközöket, ékszert, gépjárművet foglaltak le a megyei rendőr-főkapitányságok munkatársai;
- Az akció időtartama alatt 3 új büntetőeljárást rendeltek el emberkereskedelem és kényszermunka bűntett elkövetésének gyanúja miatt.
A magyar rendőrség a továbbiakban is proaktívan részt vesz az emberkereskedelem és kényszermunka elleni nemzetközi szinten folytatott küzdelemben, ezért a jövőben is aktívan szerepet fog vállalni az Europol, illetve az EMPACT által előirányzott akciókban.
Az Europol sajtóközleménye a JAD kapcsán az alábbi linken érhető el: https://www.europol.europa.eu/media-press/newsroom/news/514-employers-linked-to-labour-infringements-identified-across-eu