Játéknak szánta, bűncselekmény lett belőle
Több mint 3000 hamis bankjegyet foglalt le a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) egy 62 éves budapesti férfitól. A „prop copy” felirattal ellátott 50 és 100 eurósok az elmúlt években több helyen forgalomba kerültek.
A KR NNI Pénzügyi Visszaélések Elleni Osztálya pénzhamisítás miatt indított nyomozást még 2024 májusában, miután hamis, „prop copy” feliratú bankjegyeket vitt be hozzájuk egy feljelentő. A nyomozók adatgyűjtést és tanúkihallgatásokat követően november 27-én kutatást tartottak annál a 62 éves budapesti férfinál, aki gyanújuk szerint a hamis bankjegyeket forgalomba hozta.
A lakásán a rendőrök 3207 darab hamis bankjegyet találtak: „prop copy” feliratú és azonos sorszámú 100 eurósból 936 darabot, míg ugyanilyen 50 eurósból 1944-et, illetve ezen felül 327 darab, azonos sorszámmal ellátott, hamisgyanús 100 dollárost. A bankjegyek egyikén sem voltak biztonsági elemek, és tapintásra is eltértek az eredeti valutáktól.
A nyomozók ezenfelül a férfi otthonában találtak tíz olyan festményt is, melyek eredetét, illetve tulajdonjogát nem tudta igazolni. A műalkotások között volt 1 × 1 méteres is. A rendőrök lefoglalták mind a hamis bankjegyeket, mind a festményeket. A valutákat a Magyar Nemzeti Banknak, míg a képeket szakhatóságnak küldték meg szakértői vizsgálatra.
A KR NNI munkatársai a férfit – előállítását követően – gyanúsítottként hallgatták ki pénzhamisítás miatt. Azt vallotta, a bankjegyek Kínából származnak, amiket még évekkel ezelőtt játék gyanánt vásárolt meg egy ismerősétől, és egyáltalán nem volt célja azokat forgalomba hozni.
Hogy ez fedi-e a valóságot, azt a nyomozás hivatott kideríteni, mint ahogy azt is, hogy a férfinak voltak-e társai, illetve a nála talált képek esetleg hamisak vagy lopottak-e.
A bankjegyekkel és az ellenőrzési lehetőségükkel kapcsolatos további hasznos információk a Magyar Nemzeti Bank oldalán találhatók meg.