Letartóztatásban az időseket fosztogató páros
A szekszárdi nyomozók országos koordináció keretében azonosították és fogták el a két gyanúsítottat.
A Szekszárdi Rendőrkapitányságon csalás bűntettének gyanúja miatt indult nyomozás ismeretlen tettesek ellen 2023 májusában, egy 82 éves bátaszéki asszony bejelentése alapján. Az idős nő házába két férfi jutott be, miután ingatlanügynökként bemutatkozva, 50.000 forintos támogatást ígértek. A beszélgetés során megszerezték az idős házaspár félretett pénzét, 1.500.000 forintot, majd azzal együtt távoztak.
A nyomozók széleskörű adatgyűjtésbe kezdtek, majd országos koordináció indult a jellemzően sorozat-bűncselekmény elkövetőinek azonosításához.
A beszerzett bizonyítékok és az összefogás eredményeként, a szekszárdi rendőrök a Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság Felderítő Osztály nyomozóival közösen, 2023. június 15-én Kaposváron és Böhönyén intézkedés alá vonták a gyanúsítottakat
A gyanú szerint a két férfi áprilisban Nagykanizsán, majd májusban Bonyhádon és Zalaegerszegen is megkárosított hasonló módszerrel idős személyeket. Többször a sértettek hozzátartozójának (vejének, fiának, unokájának) vittek pénzt, tartozás fejében. Pénzváltást kérve tudták meg, hol találják az idősek a pénzüket, majd a figyelmüket elterelve ellopták azt. Máskor önkormányzati dolgozónak mondták magukat és rezsi visszatérítés meséjével jutottak a kisebb-nagyobb összegekhez.
Az egyik férfi egyedül is követett el bűncselekményeket idősek sérelmére Barcson és Kaposváron. Egyik helyen önkormányzati dolgozóként, a másikon a „tartozásos” mesével sikerült pénzhez jutnia.
A nyomozók a 35 éves kaposvári M. Attilát, és a 46 éves szenyéri B. Zoltánt elfogásukat követően előállították a Szekszárdi Rendőrkapitányságra, ahol gyanúsítottként hallgatták ki kifosztás bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt, majd őrizetbe vételüket követően kezdeményezték letartóztatásuk indítványozását. A Szekszárdi Törvényszék mindkettőjüket letartóztatta.
A Rendőrség kiemelt figyelmet fordít arra, hogy az idős emberek ne váljanak áldozattá!
A trükkös elkövetők többnyire az idősek jóhiszeműségét, segítőkészségét használják ki. Az elkövetők elsősorban a család iránti érzelmeikre alapoznak, lelki nyomást gyakorolnak az idősekre. Általában unokának, közeli hozzátartozónak adják ki magukat, és többnyire tartozásra, balesetre hivatkozva készpénzt, vagy más értéket csalnak ki áldozatuktól. Előfordul, hogy telefonon keresik fel őket, de, mint a fenti ügyekben is, egyes esetekben személyesen megjelenve hivatalos személynek, vagy valamelyik szolgáltató munkatársának is kiadhatják magukat.
Néhány jótanács, hogy megelőzzük a bajt:
-Ne bízzon meg a váratlanul jelentkező idegenekben, akár telefonon, akár személyesen keresik meg Önt!
- Próbálja meg kideríteni, hogy a családtag, hozzátartozó tényleg bajba került-e, adott-e megbízást?
- Amennyiben hozzátartozóval, unokával kapcsolatban keresik, szakítsa meg a telefonhívást, és haladéktalanul vegye fel a kapcsolatot a megnevezett unokával, családtaggal, mert így tudja csak ellenőrizni a hívás valódiságát!
Mit tehet a család?
-Tartsák rendszeresen a kapcsolatot idős hozzátartozóikkal!
- Figyelmeztessék őket, beszéljék át velük a hasonló eseteket, az elkövetési módokat! Tanítsák meg nekik, hogy ismeretlen számról történő hívást minden esetben ellenőrizzenek, és haladéktalanul vegyék fel a kapcsolatot a családdal!
-Beszéljenek meg egy közös jelszót, kérdést, amit csak a család ismer, így visszakérdezésnél hamar kiderül, ki van a vonal túlsó végén.
Amennyiben úgy érzi bűncselekmény áldozata lett, hívja a 112-es segélyhívószámot!