Pirotechnikai termékek év végi forgalmazása

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
ORFK Kommunikációs Szolgálat

Tájékoztatás pirotechnikai termékek év végi forgalmazásával és tárolásával összefüggő kérdésekről

Tájékoztatás pirotechnikai termékek év végi forgalmazásával és tárolásával összefüggő kérdésekről.

2013. október 31.

 

Az év végéhez közeledve a pirotechnikai tevékenységgel összefüggésben eddig felmerült kérdésekről az alábbi rövid tájékoztató kerül kiadásra.

 

  1. A polgári célú pirotechnikai termékek év végéhez kapcsolódó ideiglenes tárolása és forgalmazása

 

A polgári célú pirotechnikai tevékenységről szóló 173/2011. (VIII. 24.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Pr.) szabályai szerint, az 1-3. pirotechnikai osztályba tartozó termék év végi forgalmazása és az ehhez kapcsolódó tárolása (december 28. és 31. között) forgalmazási engedéllyel rendelkező részére ideiglenes tárolóhelyre is engedélyezhető legfeljebb két hónap időtartamra [Pr. 94. § (5) és 98. § (1) bekezdése alapján].

 

Az év végi (ideiglenes) forgalmazás és (ideiglenes) tárolás engedélyezése tárgyában benyújtársa kerülő kérelmek esetében a rendőrség felé csak a forgalmazási tevékenység igazgatási szolgáltatási díját [a polgári célú pirotechnikai tevékenységek engedélyezésével kapcsolatos eljárások igazgatási szolgáltatási díjairól szóló 53/2012. (X. 26.) BM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. mellékletében meghatározott 33 500 forint] kell befizetni. Az R. 1. mellékletében meghatározott díjak esetében, amennyiben az év végi forgalmazási tevékenység engedélyezésével egyidejűleg tárolóhely is elbírálásra kerül és a tárolóhely közvetlen fizikai kapcsolatosan áll a tevékenység gyakorlásának helyszínével, úgy a tárolásért nem kell külön szolgáltatási díjat fizetnie a kérelmezőnek, mert a kérelem elbírálása során a tárolási feltételek vizsgálata egy eljárásban megtörténik.

 

Ideiglenes tárolóhely konténerben is létesíthető, ha a konténer a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás (ADR) figyelembe vételével meghatározott alábbi 5 feltételnek megfelel [Pr. 24. § (1) bekezdése]:

 

  1. A tárolóhely céljára alkalmazandó szerkezetnek az ADR-ben szereplő definíció (1.2.1 meghatározások – Konténer) szerint konténernek kell minősülnie.
  2. Teljesítenie kell a benne tárolt fajtájú és mennyiségű pirotechnikai termék szállítására használható konténerre vonatkozó, az ADR-ben meghatározott követelményeket.
  3. Az ADR szerint zártnak kell minősülnie.
  4. Halmozhatónak, vagyis az ADR szerint halmazolhatónak kell lennie.
  5. Az ADR szerint nagykonténernek kell minősülnie.

 

A konténerek műszaki megfelelőségét a gyártó gyártói műbizonylattal igazolja, mely igazolást az engedélyezési eljárásában a kérelemhez kell csatolni [Pr. 97. § (2) bekezdés h) pont]. A műbizonylat jognyilatkozatnak minősül és a gyártónak kell bizonyítania – szakvéleménnyel, hatósági tanúsítvánnyal vagy igazolással – a benne foglaltak valóságtartalmát. A valótlan tartalmú jognyilatkozatok esetében a rendőrség a szükséges büntetőfeljelentés megtételére intézkedik.

 

Az engedélyezési eljárás során ideiglenes tárolóhely létesítéséhez a rendőrhatóság el fogad minden olyan szerkezetet, mely teljesíti a Pr. vonatkozó előírásait. Azon szerkezet, mely nincs ellátva gyors átrakást lehetővé tevő elemekkel, vagy csak rakomány nélkül mozgatható nem nevezhető az ADR szerinti szállítóeszköznek, illetve szállítókonténernek, tehát nem teljesíti a Pr. vonatkozó előírásait. Ideiglenes tárolóhelyen az egy időben tárolt pirotechnikai termékek összes nettó hatóanyag-tartalma maximálisan 600 kg lehet, ezért a halmazhatóság feltételének az e nettó tömegből kiindulva meghatározott össztömeg figyelembevételével kell megfelelnie a konténernek. [Pr. 16. § (2) bekezdés h) pont, 24. § (1) bekezdés]

 

A rendőrség az engedélyezési eljárásban kizárólag a hatáskörébe utalt kérdésekben dönthet, a szakhatóság hatáskörébe tartozó kérdésekben (pl.: villámvédelem, elektrosztatikus feltöltődés elleni védelem, kordon felállítása) kizárólag a szakhatóság állásfoglalása a meghatározó.

 

  1. Az engedélyezési eljáráshoz kapcsolódó szabálysértési előéleti feltétel (nyilvántartási rendszerből kiadásra kerülő hatósági bizonyítvány kérdése) igazolása

 

Az előéleti feltételek igazolását a lőfegyverekről és lőszerekről szóló 2004. évi XXIV. törvény (a továbbiakban: Ftv.) 18/D. § (3) bekezdése értelmében az engedélyezési eljárásokban a kérelmező hatósági bizonyítvánnyal igazolja, hogy vele és az általa foglalkoztatott pirotechnikussal, valamint az általa foglalkoztatott, a polgári célú pirotechnikai tevékenységet irányító személlyel szemben az (1) bekezdés a) és c), valamint a (2) bekezdés a)-c) pontjában meghatározott körülmény nem áll fenn, vagy kéri, hogy az e tények fennállására vonatkozó adatokat a bűnügyi nyilvántartó szerv a rendőrség részére – annak az engedély iránti kérelem elbírálása céljából benyújtott adatigénylése alapján – továbbítsa.

 

A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény tartalmazza a szabálysértési nyilvántartási rendszerrel kapcsolatos rendelkezéseket. A szabálysértési nyilvántartási rendszer egyes nyilvántartásai részére történő adatközlés formájáról, módjáról és rendjéről, a szabálysértési nyilvántartó szerv által teljesített adatközlés rendjéről, valamint az egyes szabálysértési nyilvántartásokban kezelt adatokra tekintettel kiállított hatósági bizonyítvány kiadásának eljárási rendjéről szóló 21/2012. (IV. 13.) BM rendelet (a továbbiakban: BM rendelet) 22. § (2) bekezdése a hatósági bizonyítvánnyal kapcsolatosan arról rendelkezik, hogy a hatósági bizonyítvány címzettje azon szerv, amely eljárásában a hatósági bizonyítványt a kérelmező fel kívánja használni. A hatósági bizonyítvány a tevékenység engedélyezésére irányuló kérelem mellékletét képezi. A hatósági bizonyítvány továbbítására – figyelemmel arra, hogy az eljáró hatóság (rendőrség) nem adatkezelője a hatósági bizonyítványnak – nincs jogi lehetőség. A BM rendeletből, valamint az Ftv.-ből következően a hatósági bizonyítványt a kérelemhez eredetben kell csatolnia a kérelmet benyújtónak, azzal a kiegészítéssel, hogy a benyújtott hatósági bizonyítvány az azonos hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatóságnál egyidejűleg indított valamennyi eljárásban figyelembe vehető.

 

  1. Változások a pirotechnikai termékek (bombák) szabvány szerinti besorolásában

 

Az európai szabványügyi szervezet 2013. január 1. napján megjelent EN 16261-2:2013. számú szabványa értelmében valamennyi bomba a tűzijátékok 4-es kategóriájába tartozik, mely megfelel a Pr. 4. pirotechnikai osztályának. [Pr. 4. §] A Magyar Szabványügyi Testület 2013. augusztus 1. napján hirdette ki az MSZ EN 16261-2:2013. számon.

 

Az átsorolás eredményeként a 2013. augusztus 1. napját megelőzően a 4. pirotechnikai osztálytól eltérő osztályba sorolt bombák év végi szabad (december 28. és december 31. között) forgalmazása nem megengedett. A szabványnak nem megfelelő osztályba sorolt bombák év végi szabálytalan forgalmazása esetében az ellenőrzést végrehajtó hatóság intézkedik a termékek lefoglalására, illetőleg a felügyeleti bírság kiszabására.

 

 

ORFK Rendészeti Főigazgatóság Igazgatásrendészeti Főosztály

<< Vissza az előző oldalra