Jó heccnek indult, de a rendőrség lett a vége
A gyanú szerint a két fiatal lány felváltva vezette ittasan egyikőjük autóját, majd árokba hajtottak. A debreceni rendőrök befejezték az ügy vizsgálatát.
A rendőrségre 2020. június 7-én hajnalban érkezett bejelentés arról, hogy egy autó árokba hajtott Debrecenben, a Veres Péter utcában. A rendőrök a helyszínre mentek, adatot gyűjtöttek, majd alkoholszondát alkalmaztak a gépkocsi vezetőjével szemben. A 22 éves lány pozitív értéket fújt, és az ellenőrzés során az is kiderült, hogy soha nem volt jogosítványa.
Az egyenruhások még a helyszínen meghallgatták a jármű vezetőjét és a 26 éves utasát is. A két lány részletesen elmesélte az éjszaka történéseit. Kora este közösen kezdtek iszogatni, majd úgy döntöttek, hogy elmennek a boltba autóval. Induláskor a kocsi tulajdonosa, a 26 éves lány ült a volán mögé, majd amikor végeztek a bevásárlással, barátnője ki akarta próbálni a járművet. Nem voltak már messze, így helyet cseréltek és a – jogosítvánnyal soha nem rendelkező – 22 éves lány kísérelte meg hazavezetni az autót. Már az első kanyarban lesodródtak az útról, és árokba hajtottak.
A balesetben senki nem sérült meg, azonban a történteket hallva a rendőrök a 26 éves lánnyal szemben is alkoholszondát alkalmaztak, ami az ő esetében is pozitív értéket mutatott.
A Debreceni Rendőrkapitányság az autó tulajdonosával szemben járművezetés ittas állapotban vétség, valamint járművezetés tiltott átengedése vétség elkövetésének megalapozott gyanúja miatt folytatott nyomozást, míg a 22 éves barátnőnek járművezetés ittas állapotban vétség miatt kell felelnie.
A rendőrök a nyomozás vizsgálati szakaszában a szükséges eljárási cselekményeket elvégezték, és az iratokat átadták az ügyészségnek.
Az alkohol járművezetésre gyakorolt hatása témakörében végzett kísérletek egyértelműen bebizonyították, hogy:
- már alacsony alkoholfogyasztás hatására is jelentően romlik a sávtartás pontossága, nagyobb lesz a sávelhagyások száma a józan állapothoz képest,
- a kialvatlan, fáradt állapotban elfogyasztott egészen kis mennyiségű alkohol nagy mértékben növeli a járművezetés közbeni elalvás veszélyét,
- az ittas vezetők sokkal nehezebben képesek megítélni az út mellett elhaladó tárgyak relatív távolságát,
- az alkoholfogyasztás hatására jelentősen romlik az agy által vezérelt feladatok összehangoltsága:
- a szemmozgások lelassulnak, a pupilla képtelen alkalmazkodni a megváltozott fényviszonyokhoz, a látótér beszűkül, és ez nem tudatosul a gépjárművezetőben, ezért különösen veszélyes,
- a mozgások pontatlanabbá válnak, romlik a jármű apró kitéréseinek észlelése, könnyen bekövetkezhet az egyensúly elvesztése, túlméretezett és gyakran megkésett kormánykorrekciók lesznek jellemzőek,
- a reakcióidő meghosszabbodik, nő a hibás döntések száma, csökken a felelősségérzet.