Kurucos derű és vigalom Esze Tamás brigadéros szülőfalujában
A Készenléti Rendőrség Zenekara és a Nemzeti Lovas Díszegység is részt vett a XIX. Kuruc Napon Tarpán.
Hagyományőrző lovas bemutatókkal és izgalmas zenei kínálattal várták a látogatókat a 2022. május 28-án Tarpán megrendezett XIX. Kuruc Napon. A regionális szinten magas létszámban látogatott rendezvény fő irányvonala a történelmi hagyományokon nyugvó magyarságérzet és kuruc virtus erősítése mellett a hazáért és a szabadságért mindenáron küzdeni vágyó személyekről való megemlékezés, kiemelve közülük is Esze Tamás brigadérost, Tarpa szülöttjét. A kuruc hadsereg jobbágysorból felszabadított főtisztje II. Rákóczi Ferenc fejedelemtől kapott ezredesi kapitányi címet, és a nevéhez fűződik a tiszaháti felkelés kirobbantása is. A szabadságharc 1711-es befejezése után kapta meg Tarpa a hajdúvárosi kiváltságot, és a város első kapitánya a brigadéros testvére, Esze János lett.
A szabadságharc ugyan elbukott, de a szatmári megegyezéssel részben megvalósult a fejedelem és Esze Tamás álma azzal, hogy Magyarország kedvező feltételekkel tagozódhatott be a Habsburgok új dunai birodalmába és ezzel megnyílt az út a nemzet felemelkedése előtt.
Az Esze Tamás Emlékparkban megrendezett kuruc fesztiválon a Készenléti Rendőrség is szerepet vállalt. Az ünnepi beszédek elhangzása után a Nemzeti Lovas Díszegység huszárai 4 lóval kísérték Törös Bálint helyi lakost, aki először 50 évvel ezelőtt hozta be a kuruc zászlót Tarpa főterére. A zászlóvivő idén megismételte ezt a nosztalgikus eseményt. A hagyománnyá vált kuruc jelenet után a brigadéros szobrát is megkoszorúzták.
A huszárság modern kori megjelenítése 2001. január 1-je óta tartozik a rendőrség feladatkörébe, amikor is az akkori belügyminiszter a lovas tradíció megőrzése és folyamatosságának biztosítása céljából létrehozta Magyarország Nemzeti Lovas Díszegységét, amelynek bázisát a Készenléti Rendőrség Lovas Alosztály állománya, valamint a területi szervek lovas szolgálata adja.
A település és a rendőrség kiváló együttműködését jelzi az is, hogy Tarpa Nagyközség Önkormányzata felajánlásából két ló teljesít szolgálatot a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság Beregsurányi Határrendészeti Kirendeltségen, kiemelten a magyar-ukrán határszakaszon előforduló jogsértések megelőzése és felderítése érdekében a környező települések biztonságát szolgálva.
A szomszédos országban kialakult háborús konfliktus miatt létrehozott gyűjtőpont is kiválóan működik Tarpán, ahol a Készenléti Rendőrség állománya folyamatosan részt vesz az odaérkező menekültek ellátásában, segítésében.
A történelmi hagyományőrző műsorokon túl a magyar könnyűzenei életet meghatározó együttesek mellett a Készenléti Rendőrség Zenekara is koncertet adott szombat este. A zenekar kifejezetten a Rákóczi-szabadságharcot megidéző műveket válogatott össze, és különösen nagy eseménynek számított Tarpán, hogy felcsendült a tárogató hangja is. A tárogató, amely 2014-ben hungarikummá vált, a szabadságharc idején is megbecsült hangszer volt: éles hangja parancsokat közvetített a katonák számára, a kuruc táborokban pedig az énekléshez, tánchoz szolgáltatta a zenét.
Fotók: Tarpa Nagyközség Önkormányzata, Készenléti Rendőrség