A szerelem ára

Létrehozás dátuma:
Feltöltő szerv:
Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Több mint hétmillió forintba került egy dunaújvárosi nőnek egy nem létező l’amour.

A napokban feljelentést tett az a nő, aki 2024 áprilisában egy online közösségi oldalon megismerkedett egy magát magyar származású amerikai katonának kiadó férfival, Tamással. Hetekig, majd hónapokig beszélgettek. Tamás részletesen mesélt az életéről, különleges munkájáról, miközben az 50 éves dunaújvárosi nő lassanként beleszeretett. Chateléseik során az ismeretlen férfi már a közös jövőt tervezgette, és azt állította, szeretne leszerelni a seregből, nyugdíjba vonulni, majd Magyarországon letelepedni. Ehhez azonban pénzre volt szüksége, és a nő segítségét kérte.

A sértett készségesen vállalta a férfi pénzügyi támogatását, és még akkor sem fogott gyanút, amikor Tamás azt állította, hogy a leszereléséhez szükséges összeget az ENSZ nemzetközi szervezetének kell befizetnie egy katonatársa közvetítésével. A romantikus csaló rábeszélte a nőt, hogy vegyen fel ötmillió forint hitelt, majd az összeget utalja át, sőt, a nő még bankbiztonsági adatait is megosztotta vele. A férfi további „ügynöki” és „ügyintézési” költségekre hivatkozva újabb összegek átutalását kérte tőle. Végül a sértett több mint hétmillió forintot vesztett el az álkapcsolat miatt. A nő akkor tett feljelentést a Dunaújvárosi Rendőrkapitányságon, amikor pénzintézete a gyanús tranzakciók miatt zárolta a számláját.

Nigériai csalási módszer: mire figyeljen?

Az úgynevezett nigériai csalások során az elkövetők álprofilok mögé bújva, fiktív adatokkal ejtik tévedésbe áldozataikat. Gyakori, hogy közösségi oldalakon vagy online társkeresőkön választják ki célpontjaikat, romantikus kapcsolatot színlelnek, és ürüggyel (pl. anyagi segítség kérése) pénzátutalásra veszik rá őket. Gyakran megszerzik az áldozat személyes vagy banki adatait, amelyeket felhasználva a bankszámla felett is átveszik az irányítást.

Mit tegyen, hogy megelőzze a bajt? A figyelem és az óvatosság megvédheti attól, hogy áldozattá váljon!

  • Mindig vegye figyelembe, hogy nem tudhatja biztosan, ki áll egy online profil mögött!
  • Soha ne osszon meg bizalmas információkat, banki adatokat vagy azonosító és hitelesítő információkat ismeretleneknek!
  • Figyeljen a gyanús jelekre, például furcsa mondatszerkezetekre, helyesírási hibákra, a magázó és tegező formák váltakozására, amelyek fordítóprogram használatára utalnak!
  • Legyen óvatos, ha új ismerőse elkerüli a személyes találkozót, vagy nem hajlandó telefonon, videóhívásban beszélni!
  • Ne osszon meg magáról olyan információkat és fotókat, amelyek később zsarolásra adhatnak lehetőséget!
  • Gyanakodjon, ha valaki arra kéri, hogy ne beszéljen másnak az új kapcsolatáról!

 

Az online térben elkövetett csalások megelőzésével kapcsolatban további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.

 

 
<< Vissza az előző oldalra